Niemiecki fundusz przejmuje w Polsce projekty fotowoltaiczne i wiatrowe

Niemiecki fundusz przejmuje w Polsce projekty fotowoltaiczne i wiatrowe
SGRE

Czeska grupa energetyczna CEZ sfinalizowała sprzedaż dwóch projektów wiatrowych realizowanych na naszym rynku, w tym jednego, dla którego udało jej się zabezpieczyć gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym. Projekty kupił fundusz KGAL, który przygodę z polskim rynkiem OZE rozpoczął pod koniec ubiegłego roku, przejmując projekty PV o mocy kilkudziesięciu MW.

CEZ poinformował o sprzedaży dwóch projektów wiatrowych o łącznej mocy 39,6 MW niemieckiemu funduszowi KGAL, który od wielu lat inwestuje w sektorze odnawialnych źródeł energii.

Chodzi o projekt Krasin położony około 75 km na południe od Gdańska, którego moc wyniesie 35,2 MW, na co złoży się 16 turbin Vestasa.

REKLAMA

Dla tego projektu CEZ zabezpieczył wcześniej sprzedaż energii w aukcji przeprowadzonej przez URE w grudniu 2019 r. Budowa farmy wiatrowej Krasin ma się rozpocząć jesienią tego roku, a uruchomienie produkcji energii jest planowane na wiosnę 2022 r.

Drugi z projektów przejętych przez KGAL, Sakówko, ma osiągnąć moc 4,4 MW, a czeskiemu koncernowi udało się zabezpieczyć dla niego pozwolenie na budowę.

KGAL posiada aktywa OZE w dziewięciu krajach w Europie. Ich wartość jest szacowana na 2,9 mld euro.

REKLAMA

W Polsce niemiecki fundusz rozpoczął wcześniej współpracę z firmą Geo Renewables, której celem jest wspólny rozwój projektów fotowoltaicznych. Obie firmy miały przejąć projekty PV o łącznej mocy 57 MW, z czego dotąd dla 22 MW zagwarantowano sprzedaż energii w systemie aukcyjnym.

Wcześniej KGAL przejął w Polsce projekt farmy wiatrowej Ciekocinko, realizowany 60 km na północny zachód od Gdańska, którego docelowa moc wyniesie 11,7 MW. Ten projekt ma się składać z trzech turbin Nordex, a produkcja energii ma się rozpocząć w połowie przyszłego roku.

W komentarzu na temat nowej inwestycji KGAL na polskim rynku, Florian Martin, dyrektor zarządzający KGAL Investment Management, zapewnia, że inwestycje w OZE w naszym kraju oferują atrakcyjny stosunek ryzyka i osiągalnego zwrotu.

CEZ zapowiada z kolei, że ma w planie jeszcze sprzedaż czterech projektów wiatrowych, które rozwijał w naszym kraju.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.