Prawie tysiąc instalacji OZE w Tychach. Dotacje do 90 proc.

Prawie tysiąc instalacji OZE w Tychach. Dotacje do 90 proc.
Wagner Solar

Dzięki zaangażowaniu się tyskiego magistratu w konkurs o unijne dotacje ze śląskiego regionalnego programu operacyjnego w domach mieszkańców miasta pojawią się setki instalacji odnawialnych źródeł energii. Ostatnio Tychy skutecznie aplikowały o podniesienie wartości wcześniej przyznanej na ten cel dotacji.

Urząd miasta w Tychach poinformował o pozyskaniu unijnych dotacji na 960 instalacji OZE – kolektorów słonecznych, powietrznych pomp ciepła, kotłów na biomasę oraz instalacji fotowoltaicznych.

W ramach projektu „Odnawialne źródła energii szansą na poprawę jakości powietrza w Tychach” zamontowanych zostanie 97 zestawów kolektorów słonecznych, 199 powietrznych pomp ciepła, 647 instalacji fotowoltaicznych i 17 kotłów na biomasę.

REKLAMA

Instalacje zostaną zamontowane w 684 lokalizacjach. Program zakłada, że można skorzystać z więcej niż jednego rozwiązania, np. instalacji PV wraz z pompą ciepła.

Jak podają władze miasta, cały projekt będzie kosztował ponad 23 mln zł, z czego blisko 90 proc. – 20, 9 mln złotych – to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, a 10 proc., czyli ponad 2,3 mln zł, to wkład własny miasta. 

Początkowo poziom unijnego dofinansowania miał być niższy, jednak Tychy skutecznie aplikowały o zwiększenie unijnej dotacji.

REKLAMA

Wniosek o dofinansowanie został złożony jeszcze w 2018 roku, a na początku tego roku Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego poinformował o przyznaniu 72 proc. dofinansowania. Oznaczałoby to dopłatę z budżetu gminy prawie 6,5 mln zł, a taka suma  – jak podkreśla Urząd Miasta w Tychach – w związku z pandemia koronawirusa i spadkiem dochodów gminy byłaby dużym wyzwaniem.

– Wystąpiliśmy więc o zwiększenie dotacji, a kilka dni temu otrzymaliśmy informacje, że będzie ona wynosiła 88,5 proc. Od razu rozpoczęliśmy działania, by jak najszybciej uruchomić program – komentuje Bożena Nowak, naczelnik wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich UM Tychy.

Tychy mają teraz czekać na podpisanie umowy o dofinansowanie z Urzędem Marszałkowskim. Jednocześnie trwają przygotowania do uruchomienia postępowania przetargowego na wybór operatora koordynującego wdrażanie projektu w imieniu gminy. Operator będzie odpowiadać m.in. za weryfikację wniosków złożonych przez mieszkańców, którzy chcą zainstalować odnawialne źródła energii z unijnym dofinansowaniem.

Może się okazać, że ktoś już zrezygnował z udziału w projekcie albo w międzyczasie korzystając z innych programów już zamontował np. kolektory słoneczne czy instalacje fotowoltaiczną. W przypadku rezygnacji z udziału w projekcie części mieszkańców, możliwe będzie ogłoszenie drugiego naboru uzupełniającego – komentuje Anna Warzecha, naczelnik Wydziału Komunalny Ochrony Środowiska i Rolnictwa w UM Tychy. 

Montaż odnawialnych źródeł energii w Tychach ma potrwać 1,5 roku. Zgodnie z umową termin realizacji całego projektu to 31 grudnia 2021 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.