Europarlament chce większych środków dla regionów węglowych niż KE i Rada

Europarlament chce większych środków dla regionów węglowych niż KE i Rada
Pixabay

Posłowie Parlamentu Europejskiego zagłosowali wczoraj za znaczącym zwiększeniem budżetu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, z którego środki mają wesprzeć transformację gospodarek regionów węglowych i którego czołowym beneficjentem może być Polska. Opowiedziano się przy tym za zmniejszeniem środków z FST dla państw, które nie przyjmą celu neutralności klimatycznej.

Czołowym beneficjentem tworzonego w Unii Europejskiej Funduszu Sprawiedliwej Transformacji może być Polska i jej węglowe regiony.

Komisja Europejska zaproponowała, aby do Funduszu trafiło z budżetu UE na lata 2021-27 11 mld euro (w cenach z 2018 r.), natomiast Rada Europejska podczas ostatniego szczytu szefów państw UE opowiedziała się za zmniejszeniem środków przyznanych na ten cel z nowego unijnego budżetu do 7,5 mld euro.

REKLAMA

Teraz posłowie Parlamentu Europejskiego opowiedzieli się za przeznaczeniem na FST z budżetu UE kwoty 25 mld euro, a także za zwiększeniem tej kwoty środkami w wysokości 32 mld euro mającymi pochodzić z unijnego Planu Odbudowy dla Europy.

Za wyższym budżetem FST głosowało 417 europarlamentarzystów, 141 było przeciw, a 138 wstrzymało się od głosu.

Jednocześnie posłowie Parlamentu Europejskiego poparli rekomendacje jednej z parlamentarnych komisji, która zajmowała się tą kwestią i która zaproponowała m.in. przeznaczenie 18 proc. środków z FST dla państw, które okażą się liderami w redukcji emisji CO2.

REKLAMA

Przegłosowano też zasadę, zgodnie z którą kraje bez przyjętego celu neutralności klimatycznej do 2050 roku będą mogły otrzymać tylko połowę ze środków, które przysługiwałyby im w przypadku zaakceptowania celu neutralności.

Przyjęto przy tym zasadę derogacji jeśli chodzi o inwestycje związane z gazem, jeśli takie będą planowane w regionach obecnie silnie uzależnionych od węgla. Warunkiem przy tym ma być spełnienie przez inwestycje gazowe ściśle określonych, dodatkowych warunków.

Dodatkowo europarlament poparł maksymalny udział pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w kosztach kwalifikowanych realizowanych projektów na poziomie 85 proc.

Teraz stanowisko Parlamentu Europejskiego w zakresie FST będzie przedmiotem negocjacji między instytucjami UE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.