Deweloper OZE zabezpieczył kredyty na 460 mln zł

Deweloper OZE zabezpieczył kredyty na 460 mln zł
Vestas

Kredyty od konsorcjum banków z udziałem Santander Bank Polska, BNP Paribas Bank Polska i PKO BP umożliwią realizację farm wiatrowych i fotowoltaicznych przez polski oddział wywodzącego się z Francji dewelopera Qair.

Finansowanie zostanie przeznaczone na realizację portfela projektów wiatrowych o mocy 77 MW i projektów fotowoltaicznych o mocy 29 MW, dla których zabezpieczono gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

Kredyty na realizację tych inwestycji zapewni konsorcjum banków Santander Bank Polska, BNP Paribas Bank Polska i PKO BP. Rolę agenta kredytu, agenta zabezpieczeń i banku rachunków będzie pełnić Santander.

REKLAMA

W komunikacie na ten temat BNP Paribas Bank Polska informuje, że jego udział w finansowaniu wyniesie 184 mln zł.

Dla tego banku będzie to kolejne zaangażowanie w projekty realizowane przez Qair Polska. W maju ubiegłego roku Bank BNP Paribas podpisał pierwsze umowy kredytowe ze spółkami zależnymi Qair Polska oraz jej partnerów.

REKLAMA

BNP rozpoczął wówczas finansowanie inwestycji w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne w ramach konsorcjum z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju. Wartość umów sięgała 630 mln zł.

Qair to deweloper i producent energii ze źródeł odnawialnych. W Polsce jest obecny od 2015 roku i posiada w naszym kraju portfel projektów wiatrowych i fotowoltaicznych na 131 MW w fazie operacyjnej, 174 MW w fazie realizacji, a także blisko 2 GW na wczesnym etapie rozwoju. Zespół Qair Polska liczy blisko 60 pracowników.

– Rozwój Qair w Polsce nabiera tempa. Dzięki nowej umowie już wkrótce nasz portfel operacyjny przekroczy 300 MW instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych – komentuje Krzysztof Wojtysiak, CEO Qair Polska.

Poza Europą Qair inwestuje na rynkach OZE m.in. w Brazylii, Maroko, Tunezji, Czadzie, Burkina Faso i Wietnamie.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.