European Energy A/S coraz aktywniejszy na polskim rynku OZE

European Energy A/S coraz aktywniejszy na polskim rynku OZE
European Energy A/S

European Energy A/S to jeden z największych deweloperów odnawialnych źródeł energii w Europie. Wywodząca się z Danii firma buduje elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne także w Polsce. Okazją do nawiązania współpracy z European Energy będzie nadchodząca konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej, która rozpocznie się w Serocku już za tydzień.   

European Energy A/S działa na rynku odnawialnych źródeł energii już od 2004 roku. Szczególnie intensywny rozwój duńska firma odnotowała w ostatnich latach, o czym świadczą chociażby jej wyniki finansowe za 2020 rok.

W ubiegłym roku European Energy A/S podłączył do sieci odnawialne źródła energii o mocy 251 MW, a łączna moc instalacji uruchomionych przez tego dewelopera wzrosła do 1661 MW.

REKLAMA

W efekcie w 2020 roku European Energy odnotował wzrost sprzedaży energii ze swoich farm wiatrowych i fotowoltaicznych o 41 proc. w porównaniu do sprzedaży z roku 2019, a także o 116 proc. w zestawieniu ze sprzedażą z roku 2018.

EBITDA firmy wywodzącej się z Danii wzrosła w ubiegłym roku o 38 proc. w porównaniu z wynikiem z roku 2019 oraz o 82 proc. w porównaniu do roku 2018.

Na ten rok duński deweloper zapowiada wzrost wyniku EBITDA, który ma wynieść 31 proc. w porównaniu do wyniku z roku 2020.

Dalszą poprawę wyników finansowych firmy zapewni konsekwentna realizacja rosnącego portfela projektów. W ubiegłym roku liczba projektów European Energy, która weszła w fazę konstrukcji, wzrosła o 181 proc. (613 MW), natomiast liczba projektów, które uzyskały status gotowości do budowy, zwiększyła się o 34 proc. (814 MW).  

Morska farma wiatrowa European Energy w Danii.

Oprócz dewelopmentu projektów w energetyce wiatrowej i słonecznej European Energy działa w obszarze technologii Power-to-X, bateryjnych magazynów energii i pomp ciepła – poprzez duńską firmę REintegrate. European Energy posiada w niej 24 proc. udziałów.  

W celu obsługi rosnącego portfela inwestycyjnego duńska firma zwiększa zatrudnienie. W ubiegłym roku wzrosło ono o 77 osób, a na koniec 2020 r. liczba pracowników European Energy wynosiła 203. Jednocześnie duńska firma otworzyła sześć nowych oddziałów w: Hamburgu, Glasgow, Mediolanie, Barcelonie, Sao Paulo, a także w Wilnie.

Aktywność European Energy w Polsce

REKLAMA

European Energy rozwija projekty w obszarze odnawialnych źródeł energii także w Polsce.

W naszym kraju duński deweloper zbudował ostatnio farmę wiatrową o mocy 6 MW w Grzmiącej w woj. zachodniopomorskim. Projekt był jednym ze zwycięzców aukcji OZE z 2018 roku. Obecnie duński deweloper jest w trakcie budowy w naszym kraju kolejnych farm wiatrowych, których łączna moc wyniesie 80 MW. Dzięki tym inwestycjom, jak i dodatkowym akwizycjom, całkowita moc polskich parków wiatrowych European Energy wzrośnie do około 100 MW.

European Energy rozwija w Polsce także projekty fotowoltaiczne, realizując obecnie portfel znajdujących się na różnym etapie zaawansowania projektów o łącznej mocy sięgającej 3 GW.

Z powodu wzmożonej aktywności na rynku polskim, European Energy zdecydowało się na otwarcie dodatkowego biura projektowego w Warszawie w styczniu 2021 roku.

Jak podkreśla Michał Jankowski, kierujący polskim oddziałem projektowym European Energy A/S w siedzibie głównej w Kopenhadze, celem firmy jest przede wszystkim ograniczenie spalania paliw kopalnych i w konsekwencji walka przeciwko postępującym zmianom klimatu.

– Duńczycy mają ogromną świadomość potrzeby transformacji sektora energetycznego i redukcji emisji gazów cieplarnianych. W zeszłym roku farmy wiatrowe w Danii wyprodukowały 16,27 TWh, co odpowiada za 46,1 proc. całkowitego zużycia prądu w tym kraju. Dzięki postępującej integracji podsektorów wytwarzania energii elektrycznej, ciepła i transportu, duński system energetyczny będzie mógł konsekwentnie akomodować coraz większe ilość zmiennych źródeł wytwarzania OZE, tworząc inteligentną sieć przesyłową zdolną do bardzo szybkiego reagowania na wahania produkcji i poboru prądu – mówi Michał Jankowski. 

– W European Energy A/S jesteśmy dumni, że budując kolejne portfele projektów możemy być częścią transformacji energetycznej w Polsce. Wierzymy, że przyszłość Polski to neutralna klimatycznie gospodarka i bezpośrednio związany z nią wzrost gospodarczy niezależny od emisji różnego rodzaju gazów cieplarnianych.  Kraje takie jak Dania są świetnym przykładem tego, że działania na rzecz klimatu idą w parze z rozwojem zupełnie nowych gałęzi przemysłu, wzrostem zatrudnienia i zwiększeniem innowacyjności gospodarki. Już dzisiaj energia wytwarzana z OZE jest tańsza od tej produkowanej w konwencjonalnych elektrowniach. Na ten moment z niecierpliwością czekamy na wejście w życie nowych przepisów liberalizujących rozwój farm wiatrowych na lądzie. Dzięki temu uruchomimy nowe projekty wiatrowe, których potrzebuje polski system energetyczny – dodaje przedstawiciel European Energy.

W celu realizacji kolejnych projektów na polskim rynku odnawialnych źródeł energii European Energy chętnie nawiąże współpracę z firmami z krajowej branży OZE.

Okazją do nawiązania współpracy będzie rozpoczynająca się w najbliższy poniedziałek (30 sierpnia) w Serocku koło Warszawy konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, podczas której będzie można porozmawiać z przedstawicielami firmy.

European Energy nieustannie poszukuje możliwości zakupu nowych projektów wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce. W przypadku chęci nawiązania współpracy zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu +45 9110 8528 lub przez adres e-mail: contact@europeanenergy.com.

Więcej informacji na temat działalności European Energy w Polsce można znaleźć na polskiej stronie firmowej: 

 
 
 
 

artykuł sponsorowany