NFOŚiGW dofinansuje projekty polskich firm na Bałkanach

NFOŚiGW dofinansuje projekty polskich firm na Bałkanach
Artur Lorkowski

Od 29 listopada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie nabór fiszek projektowych w programie Polskie Wsparcie na rzecz Klimatu. Celem programu jest wspieranie współpracy polskich podmiotów z partnerami z państw sąsiadujących z Unią Europejską, mierzących się z wyzwaniami związanymi z transformacją w kierunku zielonej gospodarki.

W pierwszym konkursie NFOŚiGW dofinansuje projekty realizowane przez polskie podmioty w kooperacji z partnerami z jednego z sześciu państw Bałkanów Zachodnich tj. Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii. W kolejnych etapach wsparcie będzie rozszerzane m.in. o państwa Partnerstwa Wschodniego.

Jak informuje Artur Lorkowski, wiceprezes NFOŚiGW, Fundusz wesprze finansowo realizację pilotażowych projektów inwestycyjnych lub projektów pomocy technicznej realizowanych przez polskie podmioty we współpracy i na rzecz partnerów w państwach sąsiedzkich UE.

REKLAMA

– Docelowo wsparcie NFOŚiGW, komplementarne do inicjatywy GreenEvo, pomoże polskim przedsiębiorcom z sektora zielonych technologii budować doświadczenie na rynkach państw partnerskich – informuje wiceprezes zarządu NFOŚiGW.

Beneficjentami programu mogą być polskie podmioty: przedsiębiorcy, jednostki polskiego samorządu terytorialnego lub ich związki, jednostki naukowe, organizacje pozarządowe, konsorcja z udziałem powyższych podmiotów, które realizują projekty na rzecz partnerów zagranicznych (lokalnych).

Partnerem zagranicznym mogą być pochodzące z kraju realizacji projektu organizacje non-profit, władze krajowe lub samorządowe, jednostki naukowe, badawcze lub edukacyjne.

Polskie podmioty mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na realizację jednego z trzech rodzajów projektów: inwestycyjnych, doradczych lub mieszanych. Na projekty inwestycyjne i mieszane będą mogli otrzymać do 2 mln zł, a na projekty doradcze do 1 mln zł.

REKLAMA

Intensywność dofinansowania w programie może sięgać nawet 100 proc. kosztów kwalifikowanych w zależności od specyfiki zgłaszanego projektu.

Projekty będzie można realizować w co najmniej jednym z spośród następujących obszarów tematycznych: kształtowanie krajowej, regionalnej i lokalnej polityki klimatycznej, poprawa jakości powietrza, poprawa efektywności energetycznej w budynkach, rozwój zero- i niskoemisyjnego transportu oraz transformacja regionów węglowych.

Nabór do programu realizowany będzie w dwóch etapach. W pierwszej kolejności przedstawiane będą fiszki projektowe zawierające zarys koncepcji. Autorzy najbardziej interesujących propozycji zostaną zaproszeni do złożenia wniosków o dofinansowanie.

Program będzie realizowany w latach 2021-2024, natomiast wydatkowanie środków nastąpi w 2022 r. i latach późniejszych, do wyczerpania alokacji.

Dotychczas – w ramach współpracy międzynarodowej na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu, poza granicami Polski NFOŚiGW sfinansował realizowany przez z Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz Główny Instytut Górnictwa program wymiany wiedzy między polskimi i ukraińskimi regionami węglowymi oraz szkolenia ukraińskich audytorów energetycznych realizowane przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.