URE zatwierdził zerową akcyzę na energię elektryczną

URE zatwierdził zerową akcyzę na energię elektryczną
pixabay

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wprowadził zmiany w taryfach na energię elektryczną wszystkim sprzedawcom z urzędu, zmniejszając uwzględnioną w nich akcyzę z 5 zł/MWh do 0 zł. To konsekwencja przepisów uchwalonych w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej.

Pod koniec ubiegłego roku Sejm uchwalił ustawę obniżającą akcyzę na paliwa i prąd, która jest elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej. Ustawa zwolniła z akcyzy energię elektryczną sprzedawaną gospodarstwom domowym od 1 stycznia do 31 maja 2022 r.

Aby ta zmiana weszła w życie, konieczna była aktualizacja taryf zatwierdzonych pod koniec 2021 roku przez regulatora spółkom PGE Obrót, Enea, Energa Obrót i Tauron Sprzedaż. 

REKLAMA

Jak podkreśla URE, zmiany taryf dotyczą obniżki cen energii elektrycznej z tytułu czasowego zwolnienia z akcyzy. Zmianie nie uległy natomiast stawki dotyczące dystrybucji energii.

REKLAMA

Zerowa stawka akcyzy ma obowiązywać do końca maja br. Przywrócenie niezerowych stawek akcyzy w cenie energii elektrycznej dla gospodarstw domowych skutkować będzie koniecznością kolejnej zmiany taryf, która uwzględni ceny energii elektrycznej wraz z akcyzą, a więc ich powrót do poziomu wynikającego z taryf zatwierdzonych przez URE w grudniu 2021 r. Wówczas cena energii dla gospodarstw domowych wzrosną o 5 zł/MWh.

Regulator jednak zaznacza, że mając na uwadze notowany w Polsce i całej Europie wzrost cen energii, wysoki poziom inflacji i podejmowane przez rząd i parlament działania w ramach tarcz antyinflacyjnych, nie można wykluczyć, że zwolnienie z akcyzy zostanie przedłużone i obejmie dłuższy okres.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.