Miliony euro od EBI na modernizację sieci ciepłowniczej w Wilnie

Miliony euro od EBI na modernizację sieci ciepłowniczej w Wilnie
EBI

Europejski Bank Inwestycyjny sfinansuje projekt największego dostawcy energii cieplnej i gorącej wody w stolicy Litwy.

Firma AB Vilniaus Šilumos Tinklai (VŠT) zaplanowała modernizację infrastruktury dystrybucji ciepła w Wilnie. Z jednej strony ma ona służyć zapewnieniu bardziej niezawodnych dostaw do mieszkańców, z drugiej – przyczynić się do ochrony środowiska. Inwestycja zmniejszy bowiem straty ciepła i obniży emisję CO2.

Modernizację sieci ciepłowniczej w Wilnie wesprze finansowo Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Podpisał on z VŠT umowę przewidującą udzielenie kredytu długoterminowego w wysokości do 43 mln euro. 

REKLAMA

Mniejsze straty ciepła w Wilnie

Znacząca część kredytu przeznaczona będzie na modernizację i rozbudowę miejskiej sieci ciepłowniczej w stolicy Litwy oraz budowę kotła na biomasę. W ramach inwestycji około 17 km starych rurociągów zostanie zastąpionych nowoczesnymi, preizolowanymi. Ponadto powstaną nowe rurociągi, o długości 4 km, które podłączą do sieci ciepłowniczej nowo wybudowane domy i budynki usługowe.

Dzięki realizacji projektu modernizacji VŠT pozbędzie się zużytych rurociągów, które powodują duże straty ciepła i zwiększają ryzyko awarii. Mieszkańcy natomiast będą mieli zapewnione bardziej niezawodne dostawy ciepła do swoich domów. 

Kluczowy projekt VŠT

REKLAMA

W ramach inwestycji przewidziano zainstalowanie elektrociepłowni na biomasę o mocy 6 MWt i 2,6 MWe wraz z kolektorem słonecznym, a także absorpcyjnej pompy ciepła, która zwiększy wydajność kotła na biomasę.

Jak podaje VŠT, projekt ma kluczowe znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa, efektywności energetycznej i elastyczności dostaw ciepła oraz zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na ciepło i gorącą wodę.

Modernizacja i rozbudowa sieci to ważny krok dla firmy w perspektywie długoterminowej – podkreśla Gerimantas Bakanas, dyrektor generalny VŠT. – Cieszymy się, że nasze podejście do efektywności energetycznej i ochrony środowiska jest zbieżne z podejściem EBI. Dzięki tej inwestycji możemy gruntownie zmodernizować Wilno. Ponadto umowa pozwoli na finansowanie projektów i napraw o niższej wartości, dzięki którym nasza praca będzie bardziej ekologiczna i zrównoważona.

Także Europejski Bank Inwestycyjny docenia starania VŠT. Jak powiedział wiceprezes EBI Thomas Östros: – VŠT ciężko pracuje nad uczynieniem swojej sieci bardziej zrównoważoną, a jednocześnie rozszerza jej zasięg na jeszcze większą liczbę domów. Cieszymy się, że możemy wesprzeć finansowo ten projekt, który przyniesie bezpośrednie korzyści około 200 tys. gospodarstw domowych w Wilnie, zgodnie z założeniami „zielonego ożywienia” i polityką kredytową Europejskiego Banku Inwestycyjnego w zakresie energii.

VŠT to przedsiębiorstwo dysponujące siecią ponad 741 km rurociągów w Wilnie i dostarczające rocznie 2752 GWh ciepła, z czego 1761 GWh pochodzi z własnej produkcji. Obsługujące ponad 210 tys. gospodarstw domowych i przedsiębiorstw w stolicy. Odpowiada za ogrzewanie 20 mln m2 powierzchni.

Barbara Blaczkowska

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.