Deweloper PV chwali się przychodami. Gorzej z rentownością

Deweloper PV chwali się przychodami. Gorzej z rentownością
Photon Energy

Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych grupa Photon Energy opublikowała raport roczny za rok 2021. Działający m.in. na polskim rynku fotowoltaicznym deweloper pochwalił się osiągnięciem wyższych przychodów, za którymi nie poszedł jednak wzrost zysków. 

W 2021 roku Grupa Photon Energy miała rekordowe przychody – 36,4 mln euro, co oznacza wzrost o 28,7 proc. r/r. Podniósł się też wynik EBITDA, osiągając poziom 9,6 mln euro (+13,6 proc. r/r).

Środki pieniężne firmy wzrosły do 32,5 mln euro pod koniec roku 2021, podczas gdy rok wcześniej było to 9,9 mln euro. 

REKLAMA

Gorzej sytuacja wygląda, jeśli spojrzeć na wskaźniki rentowności. Łącznie w czterech kwartałach 2021 roku spółka wykazała 6,28 mln euro skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej, co oznacza jednak poprawę względem roku wcześniejszego, kiedy Photon miał 8,65 mln euro straty. Strata operacyjna Grupy Photon w roku 2021 wyniosła 0,86 mln euro, podczas gdy rok wcześniej spółka miała 0,14 mln euro straty.

Grupa Photon Energy przeprowadziła w ubiegłym roku pierwszą emisję zielonych euroobligacji w wysokości 55 mln euro. Wśród inwestorów znalazł się m.in. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

Według przedstawionego raportu dotyczącego zrównoważonego rozwoju w 2021 roku elektrownie fotowoltaiczne należące do Photon Energy wygenerowały 103,3 GWh zielonej energii (rok wcześniej było to 70,0 GWh). W ten sposób spółka przyczyniła się do uniknięcia emisji 43 864 ton CO2.

Moc zainstalowana elektrowni fotowoltaicznych należących do grupy wzrosła do 90,6 MWp. Jest to efektem uruchomienia w Leeton w Australii dwóch elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 14,6 MWp, a także instalacji w miejscowości Tolna na Węgrzech o mocy 1,4 MWp.

REKLAMA

Działalność w Polsce 

Spółka informuje, że zwiększyła ponad dwukrotnie moc projektów realizowanych na Węgrzech, w Polsce i Rumunii – do łącznego poziomu 490 MWp.

Ponadto w naszym kraju Photon zrealizował, działając jako EPC, instalacje fotowoltaiczne o mocy 1,0 MWp. Spółka pozyskała też w Polsce kontrakty O&M na obsługę elektrowni fotowoltaicznych o mocy 2,9 MWp.

Jednym z zakończonych projektów EPC w Polsce, w których spółka brała udział, jest inwestycja realizowana na terenie oczyszczalni ścieków w Koszalinie w ramach konsorcjum z firmą RenCraft. Photon odpowiadał za zaprojektowanie i budowę elektrowni fotowoltaicznej mającej zasilać tę oczyszczalnię.

W ramach projektu powstała elektrownia PV o mocy 0,95 MW z panelami ustawionymi w układzie wschód-zachód. Instalacja ma wytwarzać w skali roku 0,85 GWh energii elektrycznej.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.