Ponad 4,3 mln zł oszczędności dzięki optymalizacji zużycia energii

Ponad 4,3 mln zł oszczędności dzięki optymalizacji zużycia energii
Stoen Operator

Firma Sescom pochwaliła się efektami działań optymalizujących zużycie energii w jednej z grup paliwowych, które pozwoliły na redukcję poboru energii o ponad 8 GWh.

Sescom zaoszczędził 4,3 mln złotych na energii elektrycznej dla jednej z największych marek paliwowych. Kwota ta została osiągnięta dzięki wypracowaniu i wprowadzeniu przez ekspertów Sescom rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej. 

Analiza wielu zmiennych pozwoliła na wdrożenie założeń, które umożliwiły zaoszczędzenie więcej, niż pierwotnie zakładano. W celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej dla klienta firma Sescom wykorzystała autorski system telemetryczny SES Control. Systemy telemetryczne monitorowały zużycie energii zarówno całych obiektów, jak i poszczególnych sekcji, takich jak oświetlenie, ogrzewanie elektryczne, klimatyzacja. Objęły też zużycie energii przez podmioty wynajmujące przestrzeń od firmy.

REKLAMA

W efekcie w trakcie trwającego dwa lata kontraktu w 2020 roku wygenerowano oszczędności na poziomie 6 proc., a w 2021 roku na poziomie 11 proc. Program obejmował w 2020 roku 360 obiektów, a w 2021 roku – 365 obiektów.

Piotr Mindykowski, Energy Manager w Sescom, informuje, że dzięki wdrożonym rozwiązaniom udało się ograniczyć konsumpcję energii w sumie o 8162 MWh.

REKLAMA

– Wykorzystując system telemetryczny SES Control, wykonaliśmy szereg działań i pomiarów, które pozwoliły nam określić pięć obszarów, w których istniał potencjał do redukcji kosztów i wolumenu zużycia energii elektrycznej. Opracowaliśmy również i wdrożyliśmy ogólnofirmową politykę oszczędnościową dla firmy i nieustannie śledzimy cykl życia budynków, urządzeń i systemów, dążąc cały czas do redukcji śladu węglowego. Wprowadziliśmy rozwiązania zmieniające przyzwyczajenia, styl pracy i działania personelu, bez utraty jakości pracy i użytkowania – informuje Piotr Mindykowski.

– Ponadto przekazaliśmy rekomendacje w kwestii poprawy stanu urządzeń i ich właściwej regulacji, a także stanu budynków i stolarki okienno-drzwiowej oraz zajęliśmy się dostosowaniem zamawianych poziomów mocy i grup taryfowych do rzeczywistych potrzeb energetycznych obiektów – dodaje.

Bartłomiej Gawin, dyrektor Biura Energy i Digital w Sescom SA, podkreśla wagę działań optymalizacyjnych w perspektywie rosnących koszów energii.

– Biorąc pod uwagę prognozy analityków, można się spodziewać, że w ciągu najbliższych lat ceny prądu będą nadal rosnąć. To oznacza, że dla przedsiębiorców koszty związane z utrzymaniem obiektów będą stawały się coraz większym obciążeniem. Dlatego kwestia optymalizacji zużycia energii i oszczędności, która stanowi jedną z gałęzi działania Sescom, jest aktualna i bardzo potrzebna – mówi Bartłomiej Gawin, Dyrektor Biura Energy i Digital w Sescom SA.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.