Ceny gwarancji pochodzenia zielonej energii mocno w górę

Ceny gwarancji pochodzenia zielonej energii mocno w górę
Waldemar Brandt, Unsplash

Ubiegły miesiąc okazał się rekordowy, jeśli chodzi o handel gwarancjami pochodzenia energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Sprzedaż gwarancji staje się coraz istotniejszym źródłem przychodów wytwórców zielonej energii.

W ostatnich miesiącach ceny gwarancji pochodzenia, które przysługują wytwórcom energii odnawialnej i które mogą stanowić dla nich dodatkowe źródło przychodów, wyraźnie wzrosły. Ubiegły miesiąc okazał się pod tym względem rekordowy.

Średnia cena sprzedaży gwarancji pochodzenia na Towarowej Giełdzie Energii we wrześniu wyniosła 5,94 zł/MWh, rosnąc w porównaniu do średniej ceny gwarancji z sierpnia o 1,99 zł/MWh, a w zestawieniu ze  średnią ceną z września zeszłego roku – o 4,32 zł/MWh.

REKLAMA

W sierpniu średnia cena gwarancji wyniosła 3,95 zł/MWh, co było nieznacznym spadkiem w porównaniu do średniej ceny z lipca (4,15 zł/MWh).


 

REKLAMA

Wzrostowi ceny towarzyszył wzrost obrotów gwarancjami, które we wrześniu wyniosły 3 986 162 MWh. Miesiąc wcześniej na TGE sprzedano gwarancje odpowiadające wytworzeniu 2 073 521 MWh energii odnawialnej. W ujęciu rok do roku wzrost obrotów we wrześniu wyniósł ponad 100 proc.

We wrześniu w rejestrze gwarancji pochodzenia zawarto 3656 transakcji w stosunku do 1847 transakcji zawartych w sierpniu oraz 1975 transakcji z lipca br.

W Polsce system gwarancji pochodzenia funkcjonuje dzięki przyjętej w 2014 roku nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, w której wdrożono wybrane założenia unijnej dyrektywy OZE z 2009 roku, w tym dotyczące mechanizmu gwarancji pochodzenia.

W naszym kraju gwarancje są wydawane w postaci elektronicznej i przekazywane bezpośrednio do rejestru gwarancji pochodzenia. Obrót gwarancjami pochodzenia jest prowadzony na Towarowej Giełdzie Energii.

Gwarancja pochodzenia jest ważna przez okres 12 miesięcy od dnia zakończenia wytwarzania energii elektrycznej w instalacji OZE objętej wnioskiem o wydanie gwarancji. Po upływie tego okresu gwarancja pochodzenia wygasa i podlega wykreśleniu z rejestru.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.