Ignitis zainwestuje 50 mln euro w fotowoltaikę w Polsce

Ignitis zainwestuje 50 mln euro w fotowoltaikę w Polsce
Ignitis

Litewski państwowy koncern energetyczny Ignitis rozszerza ekspansję na polskim rynku odnawialnych źródeł energii. Litwini mają już jedną z największych farm wiatrowych w naszym kraju, a teraz planują budowę dużego portfela elektrowni fotowoltaicznych.

Wcześniej w tym roku Ignitis uruchomił swoją pierwszą farmę wiatrową w Polsce. Na zlokalizowany w pobliżu Malborka projekt o nazwie Pomerania składa się 29 turbin o jednostkowej mocy od 3 do 3,3 MW.

W skali roku farma wiatrowa ma wytwarzać około 300 GWh energii elektrycznej. Inwestycja jest objęta rozliczeniami w systemie aukcyjnym, w którym Ignitis zabezpieczył prawo do uzupełnienia ujemnego salda do poziomu 214,98 zł/MWh.

REKLAMA

Teraz Ignitis wykonuje duży krok na polskim rynku fotowoltaicznym, podpisując warunkową umowę zakupu 100 proc. udziałów wybranych firm budujących elektrownie PV o łącznej mocy do 80 MW. Szacowana wartość inwestycji Ignitis wyniesie około 50 mln euro.

REKLAMA

Zakupione projekty znajdują się obecnie w różnych fazach rozwoju, a ich termin realizacji szacowany jest na lata 2022-2023. Produkcja energii ma zostać objęta rozliczeniami w kontraktach różnicowych w systemie aukcyjnym lub na podstawie komercyjnych umów typu PPA.

Zamknięcie transakcji będzie uzależnione od spełnienia warunków przewidzianych w umowie, w tym zobowiązania strony sprzedającej do opracowania, budowy, zabezpieczenia wsparcia aukcyjnego lub umów PPA oraz przygotowania elektrowni słonecznych do komercyjnego uruchomienia (COD). Ponadto realizacja transakcji ma zależeć od osiągnięcia określonej wysokości kontraktu różnicowego.

Ignitis podaje, że przewidywany zwrot z inwestycji jest zgodny ze strategią grupy. Powinien to być „wysoki wynik jednocyfrowy lub niski dwucyfrowy”.

– Polska jest jednym z priorytetowych rynków Ignitis, na którym planujemy konsekwentny rozwój i stale poszukujemy atrakcyjnych przedsięwzięć w celu zwiększania potencjału produkcji zielonej energii. Inwestycja w elektrownie słoneczne w Polsce pozwoli nam na dalsze zwiększanie naszego potencjału w tym obszarze i osiągnięcie 4 GW zainstalowanych zielonych mocy wytwórczych do 2030 r. określonych w strategii Grupy – komentuje  Darius Maikštėnas, CEO Ignitis.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.