Gwarancje pochodzenia energii odnawialnej najdroższe w historii

Gwarancje pochodzenia energii odnawialnej najdroższe w historii
Pixabay

Średnia miesięczna cena gwarancji pochodzenia energii odnawialnej, które zostały sprzedane w ubiegłym miesiącu na Towarowej Giełdzie Energii (TGE), przebiła poziom 7 zł/MWh i była najwyższa w historiimimo niższych obrotów niż we wcześniejszych miesiącach.

Średnia ważona cena gwarancji dla energii elektrycznej wytworzonej w OZE w listopadzie ukształtowała się na poziomie 7,18 zł/MWh i stanowi to wzrost o 1,58 zł/MWh w stosunku do ceny z października 2022 roku. Jest to jednocześnie najwyższa średnia miesięczna cena gwarancji pochodzenia energii odnawialnej w historii notowań tego instrumentu na TGE.

W październiku średnia cena gwarancji wyniosła 5,60 zł/MWh i stanowiło to nieznaczny spadek (o 0,34 zł/MWh) w stosunku do ceny z wcześniejszego miesiąca. We wrześniu średnia cena sprzedaży gwarancji pochodzenia na TGE wyniosła 5,94 zł/MWh, rosnąc w porównaniu do średniej ceny gwarancji z sierpnia o 1,99 zł/MWh.

REKLAMA

Spadek obrotów

W listopadzie na TGE sprzedano gwarancje pochodzenia odpowiadające wyprodukowaniu 2 844 527 MWh zielonej energii, co było wartością niższą od zanotowanej miesiąc wcześniej (3 187 241 MWh) i jednocześnie wyższą od wartości transakcji z listopada ubiegłego roku (2 371 235 MWh).

Obroty gwarancjami pochodzenia były również wyższe we wrześniu – wyniosły 3 187 241 MWh, co stanowiło wzrost o 4,5 proc. względem analogicznego miesiąca zeszłego roku.

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu zawarto 2220 transakcji sprzedaży gwarancji pochodzenia energii z OZE – wobec 2163 transakcji zrealizowanych we wcześniejszym miesiącu.

Na TGE w listopadzie po raz kolejny nie sprzedano żadnych gwarancji pochodzenia energii wytworzonej w kogeneracji.

W Polsce system gwarancji pochodzenia funkcjonuje dzięki przyjętej w 2014 roku nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, w której wdrożono wybrane założenia unijnej dyrektywy OZE z 2009 roku, w tym dotyczące mechanizmu gwarancji pochodzenia.

W naszym kraju gwarancje są wydawane w postaci elektronicznej i przekazywane bezpośrednio do rejestru gwarancji pochodzenia. Obrót gwarancjami jest prowadzony na Towarowej Giełdzie Energii.

Gwarancja pochodzenia jest ważna przez okres 12 miesięcy od dnia zakończenia wytwarzania energii elektrycznej w instalacji OZE objętej wnioskiem o wydanie gwarancji. Po upływie tego okresu gwarancja pochodzenia wygasa i podlega wykreśleniu z rejestru.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.