Nawet 10 razy większa produkcja energii z elektrowni dachowej

Nawet 10 razy większa produkcja energii z elektrowni dachowej
fot. YouTube/Ibis Power

Firma Ibis Power ukończyła montaż hybrydowego systemu dachowego w Holandii składającego się z bifacjalnych modułów PV oraz miniturbin wiatrowych. Jak twierdzą jej przedstawiciele, dzięki wykorzystanym rozwiązaniom instalacja może wygenerować nawet 10 razy więcej energii niż standardowy system fotowoltaiczny.

PowerNEST opracowany przez Ibis Power to dachowy system służący do produkcji energii elektrycznej. Składa się z dwóch źródeł wytwórczych: miniturbin wiatrowych, zamontowanych na specjalnej podkonstrukcji, oraz paneli fotowoltaicznych ułożonych na szczycie konstrukcji, która swoim polem powierzchni przekracza pierwotną powierzchnię dachu, dzięki czemu możliwe jest zamontowanie większej liczby paneli i tym samym zwiększenie generacji prądu.

Jeden z takich systemów Ibis Power zamontował niedawno w Holandii na budynku HaasjeOver w Eindhoven. Instalacja składa się z 10 modułów PowerNEST (każdy o wymiarach 7,2 x 7,2 m i wysokości 4,8 m), które połączone ze sobą stanowią jeden system. W ramach instalacji wiatrowej na dachu pracują 4 turbiny, każda o mocy 3 kW. Przewidywana roczna produkcja z tej części systemu wynosi 24 MWh. Instalacja fotowoltaiczna natomiast składa się z 240 bifacjalnych modułów fotowoltaicznych, każdy o mocy 396 W, oraz 56 jednostronnych modułów, każdy o mocy 335 W. Sumaryczny roczny uzysk instalacji PV ma wynieść 116 MWh, co po dodaniu mocy z turbin wiatrowych daje około 140 MWh energii elektrycznej na rok.

REKLAMA

Taki uzysk pozwoli pokryć średnio 85 proc. zapotrzebowania tego 15-piętrowego budynku.


Nawet 10 razy więcej energii

Przedstawiciele Ibis Power podkreślają, że opracowany system może być doskonałym rozwiązaniem dla budynków, których dachy nie są przystosowane do montażu instalacji fotowoltaicznej, np. z uwagi na ograniczoną powierzchnią montażową. W przypadku budynku w Eindhoven na dachu można było według projektu zamontować jedynie około 40 paneli fotowoltaicznych, które w ciągu roku dałyby uzysk na poziomie 11–12 MWh. Dzięki zastosowaniu systemu PowerNEST szacowany uzysk wynosi 140 MWh, czyli nawet ponad 10-krotnie więcej.

REKLAMA

Tak dobry wynik PowerNEST został osiągnięty poprzez zastosowanie rozwiązań umożliwiających maksymalne wykorzystanie potencjału danego źródła wytwórczego.

Rozwiązania zwiększające efektywność

Płetwy obwodowe konstrukcji PowerNEST wychwytują większą ilość powietrza i kierują je w górę na pionową turbinę wiatrową. Następnie dzięki efektowi Venturiego prędkość wiatru zwiększa się o 140–160 proc., co pociąga za sobą większe uzyski energii elektrycznej. Generacja prądu rozpoczyna się już przy prędkości wiatru 2 m/s, a sama turbina ma wytrzymywać wiatr wiejący z prędkością do 60 m/s.

Praca turbin ma również znaczący wpływ na zamontowane powyżej panele fotowoltaiczne, które są efektywnie chłodzone, a wydajność ich pracy zwiększa się nawet o 25 proc. Dodatkowo konstrukcja wsporcza pod moduły została zaprojektowana w taki sposób, aby wychwytywać maksymalnie dużą ilość światła.

Do tej pory Ibis Power zainstalował 5 systemów PowerNEST. Ostatni z nich, zbudowany w Eindhoven, kosztował 800 tys. euro. Firma rozwija obecnie 12 kolejnych projektów PowerNEST w Holandii i rozszerza swoją działalność na inne kraje Europy oraz Stany Zjednoczone.

Aby budynek nadawał się do zainstalowania systemu, powinien mieć minimum 50 m2 dostępnej powierzchni dachu i minimum 5 pięter dla uzyskania zadowalających parametrów pracy.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.