Projekt RWE połączy PV z onshore, magazynami energii i… hodowlą owiec

Projekt RWE połączy PV z onshore, magazynami energii i… hodowlą owiec
fot. RWE

Ogłoszony przez RWE projekt Tween Bridge Solar Farm ma być pierwszym realizowanym w Wielkiej Brytanii przedsięwzięciem koncernu łączącym energetykę słoneczną i magazyny energii z istniejącą lądową farmą wiatrową. Jednocześnie ma wspierać jedną z największych nizinnych farm owczych.

Farma fotowoltaiczna Tween Bridge Solar o mocy aż 600 MW, którą planuje postawić RWE, ma być zlokalizowana w południowym Yorkshire i północnym Lincolnshire, na gruntach położonych na wschód od miasta Thorne. Powstanie obok istniejącej lądowej farmy wiatrowej RWE Tween Bridge, a dzięki wykorzystaniu zbudowanej dla tej farmy infrastruktury nowy projekt nie będzie wymagał budowy dodatkowych linii energetycznych.

Jak podaje RWE, po wybudowaniu farmy solarnej na miejscu realizowana byłaby produkcja energii ze słońca i wiatru przy jednoczesnym magazynowaniu energii z wykorzystaniem technologii bateryjnej, a do tego projekt wspierałby hodowlę zwierząt. Według planów Tween Bridge Solar ma się stać jedną z największych nizinnych farm owiec w kraju, dodatkowo zidentyfikowano możliwość utworzenia na tym terenie farmy pszczół.

REKLAMA

Energia słoneczna w połączeniu z akumulatorowymi magazynami energii dobrze wpisuje się w portfel rozwoju RWE w Wielkiej Brytanii, gdzie już teraz generujemy 15 proc. potrzeb energetycznych kraju – powiedziała Katja Wünschel, CEO Onshore Wind and Solar Europe & Australia w RWE Renewables.

Koncern RWE podpisał niedawno umowę przyłączeniową z operatorem sieci przesyłowych National Grid. Farma fotowoltaiczna Tween Bridge Solar może zostać uruchomiona do 2029 roku.

RWE w Wielkiej Brytanii

REKLAMA

Portfel projektów RWE z obszaru energii odnawialnej w Wielkiej Brytanii obejmuje już 10 morskich farm wiatrowych, 33 lądowe farmy wiatrowe i 21 elektrowni wodnych. Tween Bridge Solar to najnowsza brytyjska inwestycja RWE, która wchodzi w fazę wczesnego planowania.

W południowym Yorkshire i północnym Lincolnshire firma dysponuje lądowymi farmami wiatrowymi Goole Fields (prawie 68 MW) i Tween Bridge (44 MW) oraz morskimi farmami wiatrowymi Humber Gateway (219 MW) i Triton Knoll (857 MW). Najnowsze projekty RWE w tym regionie to niedawno wybudowana i w pełni operacyjna morska farma wiatrowa Triton Knoll oraz projekt morski Sofia (1,4 GW), który jest w trakcie budowy.

Ponadto RWE rozwija w Wielkiej Brytanii projekt Grimsby Hub – bazę serwisową, z której będzie prowadzona obsługa morskich farm wiatrowych.

RWE zamierza do 2030 roku zainwestować 15 mld funtów (80,6 mld zł), aby pomóc Wielkiej Brytanii w uzyskaniu większej niezależności energetycznej i osiągnięciu celów klimatycznych.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.