Będą dodatkowe przepisy blokujące wzrost opłat za ciepło

Będą dodatkowe przepisy blokujące wzrost opłat za ciepło
Nenad Stojkovic/flicr cc

W resorcie klimatu trwają prace nad dodatkowymi rozwiązaniami prawnymi chroniącymi odbiorców ciepła. Wymuszone są one dynamicznie zmieniającą się sytuacją na polskim rynku ciepłownictwa. Nowe przepisy, nad którymi pracują urzędnicy, mają wzmocnić wsparcie Polaków borykających się ze wzrostem opłat za ciepło.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) poinformowało, że w najbliższych dniach przedstawi dodatkowe rozwiązania prawne chroniące odbiorców ciepła systemowego. Nowe przepisy mają jeszcze bardziej blokować wzrost opłat za ciepło wynikający ze skokowych zmian cen surowców energetycznych.

Polacy bez podwyżek?

REKLAMA

Proponowane regulacje zakładają między innymi, że ceny maksymalne za dostawę ciepła dla odbiorców z danego systemu ciepłowniczego będą ustalane na podstawie ceny z września 2022 roku, powiększonej o maksymalny wzrost na poziomie 40 proc. Oznacza to, że Polacy nie będą narażeni na dodatkowe podwyżki.

Procedowane zmiany są efektem odnotowanych już po wdrożeniu ustawy podwyżek ciepła dla mieszkańców, wyższych od pierwotnych założeń. Te z kolei spowodowane są rozłożonymi w czasie podwyżkami cen paliwa, które aktualnie mocno wpływają na wzrost zatwierdzanych taryf za ciepło.

REKLAMA

Taryfy są aktualizowane systematycznie wraz ze zmianą uwarunkowań rynkowych, nawet kilka razy w ciągu roku. Jest to także uzależnione od polityki taryfowej danego przedsiębiorstwa energetycznego oraz zawieranych kontraktów na dostawę paliwa do produkcji ciepła.

Wzrost nie wyższy niż 40 proc. ceny z września

W efekcie proponowanych zmian odbiorcy ciepła zapłacą za 1 GJ cenę netto nie wyższą niż powiększona o 40 proc. cena netto z września 2022 roku, tj. przed wprowadzeniem systemu rekompensat ustawą z 15 września 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.

Różnica pomiędzy ceną maksymalną a ceną wynikającą z cennika lub taryfy zatwierdzanej przez Prezesa URE zostanie wyrównana sprzedawcy ciepła przez Zarządcę Rozliczeń SA.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.