Nowa inwestycja PGE Dystrybucja. Skorzystają też prosumenci

Nowa inwestycja PGE Dystrybucja. Skorzystają też prosumenci
fot. PGE Dystrybucja

PGE Dystrybucja wybudowała ponad 33 km linii kablowych średnich napięć w ramach wyprowadzania mocy z Głównego Punktu Zasilania (GPZ) Korczew. Nowe linie powiązały dotychczasowe ciągi zasilające z wydajnym źródłem mocy.

Operator systemu elektroenergetycznego PGE Dystrybucja działa na terenie wschodniej i centralnej Polski i dostarcza energię do ponad 5,6 mln odbiorców. Spółka poinformowała o wykonaniu w 2002 roku inwestycji w podziemne linie kablowe średnich napięć (SN) w ramach wyprowadzania mocy z GPZ Korczew. Ułożone pod ziemią przewody (ponad 33 km) zasilają łącznie 162 stacje transformatorowe SN/nN.

Całość poniesionych nakładów przekroczyła 12 mln zł.

REKLAMA

Siedem nowych linii kablowych SN, które powstały w ramach inwestycji, pozwoliło zwiększyć moc na terenach, na których wcześniej występowały m.in. przeciążenia sieci. Dzięki temu znacząco zwiększył się potencjał przyłączeniowy dla nowych podmiotów.  

Wraz z liniami wybudowana została sieć łączności światłowodowej, która pozwala na wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań w zarządzaniu pracą sieci, bieżące monitorowanie jej aktualnego stanu i efektywne wykorzystanie mocy przesyłowych.

Budowa linii kablowych wyprowadzających moce powstałe po uruchomieniu GPZ Korczew i ich integracja z istniejącymi liniami jest inwestycją w przyszłość, która przyniesie korzyści dla wszystkich stron. Energetykom pozwoli na niezawodne użytkowanie infrastruktury, lokalnemu przemysłowi i firmom da impuls do rozwoju, a odbiorcom indywidualnym – niezakłócone i jakościowe dostawy energii – powiedział Sylwester Szczensnowicz, dyrektor generalny PGE Dystrybucja Oddział Warszawa.

REKLAMA

Z naszej strony to także realizacja „zielonej strategii” Polskiej Grupy Energetycznej, ponieważ nowoczesne linie kablowe pozwalają efektywnie zarządzać energią wprowadzaną przez mikroinstalacje – dodał Szczensnowicz.

Długotrwałe utrzymanie parametrów napięcia

PGE Dystrybucja podkreśla, że ważnym aspektem inwestycji jest powiązanie już istniejących linii SN z nowym GPZ. Linie SN, które dotychczas obsługiwały tereny wokół GPZ Korczew, były nadmiernie wydłużone (najdłuższy ciąg miał niemal 100 km), co w przypadku niekorzystnych zdarzeń pogodowych zwiększało ryzyko powstawania uszkodzeń i nieplanowanych przerw w dostawie energii.

Nowa infrastruktura ma pozwolić na utrzymanie właściwych parametrów napięcia przez długie lata. Powiązanie istniejących linii ze źródłem mocy i budowa nowych – poza skróceniem odcinków sieci i podniesieniem pewności i jakości zasilania – pozwoli ograniczyć potencjalne efekty uszkodzeń oraz skrócić czas usuwania awarii bądź prac planowych.

Inwestycja zrealizowana została w ramach przyjętego w spółce planu pn. „Program Kablowania sieci SN”. Zakłada on zwiększenie poziomu skablowania sieci do minimum 30 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.