Korekta ceny gwarancji pochodzenia energii z OZE

Korekta ceny gwarancji pochodzenia energii z OZE
Unsplash

Po rekordowym wzroście cen gwarancji pochodzenia stanowiących dodatkowe źródło przychodów dla wytwórców energii odnawialnej, który miał miejsce pod koniec 2022 roku, w styczniu gwarancje potaniały. Ich cena jednak nadal utrzymuje się na znacznie wyższym poziomie niż w ostatnich latach.  

Średnia ważona cena gwarancji dla energii elektrycznej wytworzonej w OZE w ostatnim miesiącu 2022 roku ukształtowała się na poziomie 9,68 zł/MWh. Była to najwyższa wartość w historii notowań tego instrumentu na Towarowej Giełdzie Energii – ponad 6-krotnie przekraczała średnią cenę gwarancji sprzedanych na TGE w 2021 roku.

W styczniu 2023 r. średnia miesięczna cena gwarancji pochodzenia energii odnawialnej na TGE jednak wyraźniej spadła – ukształtowała się na poziomie 7,36 zł/MWh, co oznacza spadek o 2,32 zł/MWh w stosunku do ceny z grudnia 2022 r.

REKLAMA

Mniej transakcji

Obrót gwarancjami pochodzenia dla energii elektrycznej wytworzonej w źródłach odnawialnych wyniósł w styczniu 2023 r. 4 207 760 MWh, co stanowi wzrost o 16,6 proc. r/r., jednak był to mniejszy wolumen od zanotowanego miesiąc wcześniej – w grudniu sprzedano na Giełdzie gwarancje odpowiadające wyprodukowaniu 5 283 285 energii elektrycznej z OZE.

Jednocześnie w styczniu wyraźnie spadła liczba transakcji sprzedaży gwarancji pochodzenia. W pierwszym miesiącu tego roku zrealizowano 2 796 transakcji. Tymczasem w grudniu zawarto 5 427 transakcji sprzedaży gwarancji pochodzenia energii z OZE w porównaniu do 2 200 transakcji z listopada oraz 2 163 transakcji z października.

REKLAMA

Przybyło członków RGP

Gwarancje pochodzenia energii stanowią instrument, który ma umożliwić ujawnienie i poświadczenie odbiorcy końcowemu, że określona ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej lub sieci przesyłowej została wytworzona z odnawialnych źródeł energii lub w procesie wysokosprawnej kogeneracji.

Gwarancje powstają wraz z produkcją energii, a tracą ważność z chwilą ich umorzenia odbiorcy końcowemu lub po upływie 12 miesięcy od daty zakończenia produkcji lub daty wydania. Wytwórcy zielonej energii mają możliwość składania wniosku o wydanie gwarancji pochodzenia za poszczególne miesiące, okresy kilkumiesięczne lub sumarycznie za cały rok kalendarzowy. Dokumenty te wystawiane są przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, a następnie wczytywane do systemu informatycznego TGE.

Z końcem 2022 roku w Rejestrze Gwarancji Pochodzenia (RGP) status członka miało 1 618 podmiotów. Wyłącznie w ubiegłym roku przybyło ich 518. W styczniu liczba członków Rejestru wzrosła o 52 – do 1 670.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.