Minister skarbu nie wyklucza konsolidacji koncernów energetycznych

Minister skarbu nie wyklucza konsolidacji koncernów energetycznych
Włodzimierz Karpiński / foto: Ministerstwo Skarbu Państwa

Szef resortu skarbu Włodzimierz Karpiński zapowiedział, że państwowe koncerny energetyczne do 2020 r. zrealizują program inwestycyjny warty w sumie 100 mld zł. Nie wykluczył jednocześnie scenariusza ich konsolidacji. 

Włodzimierz Karpiński ocenił, że planów rozwoju polskiej energetyki nie pokrzyżuje unijna polityka klimatyczna dzięki wynegocjowanym przez Polskę uprawnieniom do emisji CO2 oraz dodatkowym środkom na inwestycje, które otrzymamy na podstawie zawartego w ubiegłym tygodniu porozumienia w sprawie celów klimatycznych Unii Europejskiej na rok 2030. 

Wśród priorytetów inwestycyjnych minister skarbu wymienił budowę wysokosprawnych i niskoemisyjnych elektrowni oraz modernizację starych bloków. Dodał, że już w tej chwili państwowe spółki energetyczne budują nowe bloki o łącznej mocy 5 GW, a te inwestycje są warte ok. 30 mld zł. 

REKLAMA
REKLAMA

Priorytetem w inwestycjach polskiej energetyki ma być też rozbudowa i modernizacja sieci dystrybucyjnych. Na ten cel do 2020 r. ma trafić w sumie 40 mld zł. 

Włodzimierz Karpiński dodał, że jeśli trzeba będzie podnieść zdolności inwestycyjne państwowych spółek energetycznych, to kierowany przez niego resort rozważy przeprowadzenie konsolidacji sektora. 

gramwzielone.pl