REKLAMA
 
REKLAMA

Ponad 9 tys. wniosków o dopłaty do leasingu aut elektrycznych

Ponad 9 tys. wniosków o dopłaty do leasingu aut elektrycznych
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) przedstawił wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2023. Udzielił w tym czasie ponad 850 kredytów proekologicznych i przyjął ponad 3,3 tys. wniosków na dopłaty w programie Mój Elektryk.

Grupa BOŚ w pierwszym półroczu 2023 roku poprawiła wyniki z podstawowej działalności. W tym czasie wypracowała zysk netto na poziomie 55,8 mln zł. W analogicznym okresie rok wcześniej było to 83,9 mln zł.

Bank zaznacza, że w pierwszej połowie br. sprzedaż kredytów proekologicznych osiągnęła poziom 45 proc. nowej sprzedaży kredytów ogółem. Były to głównie kredyty dla klientów instytucjonalnych.

REKLAMA

Łączna wartość udzielonych przez BOŚ kredytów i pożyczek w pierwszej połowie 2023 roku przekroczyła 1,9 mld zł – o 1,7 proc. więcej r/r. Na koniec czerwca br. udział kredytów proekologicznych w saldzie kredytów ogółem wyniósł 41,9 proc., podczas gdy na koniec 2022 roku było to 40,8 proc.

 

Udział kredytów proekologicznych w ofercie BOŚ - wykres
Udział kredytów proekologicznych w ofercie BOŚ. Źródło: Bank Ochrony Środowiska

Grupa BOŚ zakończyła pierwsze półrocze 2023 roku bardzo dobrymi rezultatami z podstawowej działalności, w szczególności w obszarze wyniku odsetkowego – komentuje Iwona Marciniak, wiceprezes zarządu BOŚ. – Systematycznie poprawiamy też wskaźnik kosztów do dochodów oraz konsekwentnie realizujemy kolejne inicjatywy strategiczne zgodnie z naszą misją wspierania zielonej transformacji. Wymiernym tego efektem jest rosnący udział kredytów proekologicznych w portfelu banku, który na koniec pierwszego półrocza sięgnął niemal 42 proc.

Coraz więcej dopłat do elektryków

Jak wskazuje BOŚ, pierwsze półrocze 2023 charakteryzowało się też dużym zainteresowaniem dopłatami do leasingu samochodów elektrycznych w ramach programu Mój Elektryk. W tym roku w maju Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaakceptował wniosek BOŚ o zwiększenie puli środków na dopłaty do leasingu o 150 mln zł. Tym samym wzrosła ona do 400 mln zł.

REKLAMA

BOŚ jest jedynym operatorem ścieżki leasingowej programu Mój Elektryk. Na koniec czerwca br. współpracował już w ramach jego realizacji z 29 firmami leasingowymi.

W raporcie finansowym BOŚ za pierwsze półrocze br. podano, że w tym czasie wpłynęło do banku ponad 3,3 tys. wniosków o dopłaty do leasingu na łączną kwotę ponad 116 mln zł. Narastająco od momentu uruchomienia programu liczba złożonych wniosków przekroczyła 9 tys. na łączną kwotę ponad 300 mln zł.

Zarząd NFOŚiGW zatwierdził już dopłaty do prawie 8 tys. pojazdów. Łączna wartość zatwierdzonych wniosków przekroczyła 265 mln zł.

Dobry wynik odsetkowy, problemy z frankami

W pierwszej połowie br. Grupa BOŚ istotnie poprawiła wynik odsetkowy. Wyniósł on 410,9 mln zł i był o 23,5 proc. wyższy r/r.

W tym czasie o 6,7 proc. spadł wynik banku z tytułu opłat i prowizji. Był to jednocześnie okres dalszego przyrostu rachunków inwestycyjnych prowadzonych przez DM BOŚ. Liczba otwartych rachunków inwestycyjnych w pierwszych sześciu miesiącach tego roku wzrosła o 8,4 tys. – do 162,2 tys. na koniec czerwca.

Jak podkreśla BOŚ, znaczący wpływ na wyniki grupy miały koszty ryzyka prawnego związanego z kredytami hipotecznymi w walutach obcych (głównie we frankach szwajcarskich). W pierwszym półroczu 2023 koszty te wyniosły 161,8 mln zł – wobec 5,0 mln zł w analogicznym okresie rok wcześniej. Bank kontynuuje program ugód dla klientów spłacających walutowe kredyty hipoteczne na zasadach zaproponowanych przez Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA