REKLAMA
 
REKLAMA

Farmy wiatrowe zwiększyły zysk Polenergii

Farmy wiatrowe zwiększyły zysk Polenergii
fot. Polenergia

W podsumowaniu pierwszego półrocza 2023 r. Polenergia pochwaliła się wielomilionowym zyskiem EBITDA i zyskiem netto. Sam segment farm wiatrowych zanotował wzrost o prawie 67 mln zł.

Grupa Polenergia opublikowała wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2023 r. Osiągnęła w tym czasie skorygowany wynik EBITDA na poziomie 308,9 mln zł i zysk netto w wysokości 169,8 mln zł.

W pierwszych sześciu miesiącach 2023 r. skorygowany wynik EBITDA Grupy był wyższy o 97,5 mln zł w stosunku do wyniku w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zysk netto zanotował wzrost o 50,8 mln zł w stosunku do wyniku z pierwszego półrocza 2022 r. – mówi Michał Michalski, prezes zarządu spółki Polenergia SA – Największy wpływ miał na to wyższy wynik segmentu farm wiatrowych (o 66,9 mln zł), co jest przede wszystkim konsekwencją rozpoczęcia eksploatacji farm wiatrowych Dębsk i Kostomłoty.

REKLAMA

Droższa energia z OZE

Jak podaje Polenergia, wyższy skorygowany wynik EBITDA w zestawieniu z pierwszym półrocznem 2022 r. (r/r) poza segmentem wiatrowym wystąpił również w segmencie obrotu i sprzedaży – wzrósł o 42,8 mln zł. Spółka energetyczna jako główne przyczyny wskazuje wyższe wyniki z handlu energią z aktywów OZE, agregację OZE i handel certyfikatami z farm wiatrowych.

Jedocześnie w pierwszej połowie br. segment fotowoltaiki zanotował spadek o 1,2 mln zł r/r. Spółka Polenergia Fotowoltaika skupiająca się na instalacjach w segmencie prosumenckim w tym czasie wykonała systemy fotowoltaiczne o mocy 25,8 MW, a w segmencie pomp ciepła zainstalowała 251 takich urzadzeń. Ponadto rozpoczęła sprzedaż i instalację magazynów energii.

Także segment dystrybucji zanotował spadek o 6,5 mln zł w pierwszej połowie br., a  segment zobowiązań niealokowanych obniżył wyniki o 4,5 mln zł. Zmalały też przychody ze sprzedaży Grupy Polenergia w pierwszym półroczu 2023 – o 974,9 mln zł. Odpowiada za to niższy poziom przychodów w segmencie obrotu i sprzedaży – aż o 1113,8 mln zł r/r. Zostało to częściowo skompensowane wyższymi przychodami w segmentach lądowych farm wiatrowych (o 83,3 mln zł), gazu i czystych paliw (o 34,9 mln zł) oraz dystrybucji (o 15,9 mln zł).

Nowe projekty z koncesją

Polenergia wskazuje, że wśród prac zakończonych w pierwszym półroczu 2023 r. znalazła się jedna z największych farm wiatrowych (FW) w Polsce – FW Dębsk. Moc instalacji wybudowanej na terenie dwóch gmin w Mazowieckiem wynosi 121 MW. W styczniu projekt uzyskał koncesję na wytwarzanie zielonej energii.

Z kolei FW Piekło w Wielkopolsce – farma o mocy 13,2 MW – w maju br. dostała pozwolenie na użytkowanie, a ostatnio uzyskała koncesję. Kolejna inwestycja – FW Grabowo o mocy 44 MW, postawiona na Podlasiu – w lipcu br. uzyskała pozwolenie na użytkowanie.

Spółka podaje, że zaawansowaną fazę budowy osiągnął też projekt farmy fotowoltaicznej Strzelino. Jej moc zainstalowana osiągnąć ma 45,2 MW. Zakończenie prace budowlano-instalacyjnych planowane jest na grudzień 2023 r., a koncesję farma PV otrzymać ma w pierwszym kwartale 2024 r.

Polenergia zaangażowana jest też w rozwój polskiego sektora offshore. Spółka rozwija na Bałtyku morskie farmy wiatrowe (MFW) Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III. Ich łączna moc wynieść ma do 3 GW. Projekty realizowane są we współpracy z norweskim koncernem Equinor.

REKLAMA

W kwietniu br. roku spółki MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III zawarły z SIF Netherlands B.V. umowy o wybór preferowanego dostawcy i rezerwację mocy produkcyjnych na potrzeby produkcji monopali służących jako fundamenty pod turbiny wiatrowe.

Rozwój programu wodorowego

Wśród obszarów zainteresowania Polenergii znajduje się też produkcja zielonego wodoru. Spółka realizuje program zakładający opracowanie nowych modeli biznesowych i budowę elektrolizerów. W jego ramach przygotowuje do podjęcia ostatecznych decyzji inwestycyjnych obejmujących projekty: H2Silesia, H2HUB Nowa Sarzyna i eFuels. Jak podaje Polenergia, decyzje zależą od zabezpieczenia odpowiedniej struktury komercyjnej, finansowania i zgód korporacyjnych.

Projekty wodorowe to bardzo ważny element strategii Polenergii. W jej ramach rozwijamy m.in. koncepcję budowy wielkoskalowej fabryki zielonego wodoru o mocy 105 MW na Górnym Śląsku czy instalację o mocy 5 MW, wraz z dwiema stacjami tankowania pojazdów, na Podkarpaciu – opowiada Iwona Sierżęga, członkini zarządu Polenergii.

W ramach projektu H2Silesia ma powstać instalacja do produkcji odnawialnego wodoru o mocy 105 MW na potrzeby przemysłu ciężkiego i transportu zeroemisyjnego. Jej moc produkcyjna wynosić ma około 13 tys. ton wodoru rocznie. Inwestycja zlokalizowana będzie na Górnym Śląsku.

Z kolei H2HUB Nowa Sarzyna zakłada budowę pilotażowej instalacji produkcji zielonego wodoru o mocy nominalnej około 5 MW. To umożliwi wytwarzanie maksymalnie około 500 ton H2 rocznie. Instalacja powstać ma w Nowej Sarzynie na terenie Elektrociepłowni Nowa Sarzyna.

W czerwcu br. spółka Polenergia H2HUB Nowa Sarzyna zawarła z norweską firmą Hystar umowę dostawy i uruchomienia elektrolizera o mocy 5 MW oraz jego długoterminowego serwisowania. Jednocześnie podpisała kontrakt z Międzynarodową Korporacją Finansową (IFC) z Grupy Banku Światowego na sfinansowanie kosztów rozwoju projektu.

Także w czerwcu podpisana została umowa z NFOŚiGW o dofinansowanie budowy dwóch stacji tankowania wodoru wraz z infrastrukturą towarzyszącą w dwóch lokalizacjach: na terenie graniczącym z Elektrociepłownią Nowa Sarzyna i w Rzeszowie. Łączna kwota dotacji wyniesie do 20 mln zł.

Ponadto Polenergia rozwija projekt o nazwie eFuels, którego celem jest wykorzystanie odnawialnego wodoru do produkcji metanolu i odnawialnego paliwa lotniczego.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA