REKLAMA
 
REKLAMA

Amazon podliczył swój europejski portfel OZE. Robi wrażenie

Amazon podliczył swój europejski portfel OZE. Robi wrażenie
fot. Amazon

Właściciel największego na świecie sklepu internetowego tylko w tym roku ruszył z 39 nowymi projektami OZE w Europie. Wśród inwestycji, z których Amazon czerpie energię odnawialną, jest jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce.

Jak wyliczył Amazon, firma realizuje w 13 europejskich krajach ponad 160 projektów w obszarze energetyki wiatrowej i słonecznej. W fazie ich pełnej eksploatacji prognozowana łączna moc wyniesie 5,8 GW. W samym tylko 2023 r. Amazon rozpoczął 39 nowych projektów w zakresie energii odnawialnej w Europie, o łącznej mocy ponad 1 GW.

160 projektów energetyki wiatrowej i słonecznej Amazon w Europie to nowe źródła czystej energii dla lokalnych sieci energetycznych, nowe miejsca pracy oraz wsparcie dla lokalnych przedsiębiorstw, a przy tym krok do realizacji naszego celu, jakim jest czerpanie energii potrzebnej do naszej działalności w 100 proc. ze źródeł odnawialnych do 2025 r. – mówi Lindsay McQuade, dyrektor ds. energii w regionie EMEA w Amazonie.

REKLAMA

Przedstawicielka koncernu deklaruje, że będzie on nadal współpracował z instytucjami rządowymi, społecznościami lokalnymi i dostawcami energii w całej Europie, żeby wprowadzić do lokalnych sieci jeszcze więcej energii ze źródeł odnawialnych.

Czysta energia z wielkoskalowych instalacji OZE

Wśród europejskich projektów koncernu uruchomionych w tym roku jest 15 instalacji fotowoltaicznych na dachach obiektów Amazonu oraz 24 wielkoskalowe projekty energetyki wiatrowej i słonecznej, w tym pierwsza farma fotowoltaiczna w Grecji, z którą związany jest Amazon.

Koncern podaje, że grecka instalacja solarna jest kolejnym – po pierwszej wielkoskalowej farmie słonecznej w polskich Miłkowicach, zakontraktowanej w 2022 r. – przełomowym projektem w obszarze OZE. Inwestycje Amazonu w tych krajach przyczyniają się bowiem do przyspieszenia ich dekarbonizacji i odchodzenia od wykorzystywania paliw kopalnych.

Kontrakt Amazonu na zakup energii z farmy fotowoltaicznej Miłkowice był jednym z największych dotychczas umów zakupu energii słonecznej w Polsce (ang. power purchase agreement, PPA). Moc zainstalowana farmy, która została uruchomiona we wrześniu br., wynosi 113 MW. Jest to obecnie trzecia największa elektrownia PV w Polsce.

REKLAMA

Miliardowe inwestycje w gospodarkę

Z modelu ekonomicznego opracowanego przez Amazon wynika, że w latach 2014–2022 farmy wiatrowe i słoneczne firmy przyczyniły się w Europie do wygenerowania inwestycji w gospodarkę o wartości około 2,4 mld euro i wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) w regionie o ponad 723 mln euro.

Koncern podkreśla, że nowy model ekonomiczny opracowany został z uwzględnieniem wytycznych amerykańskiego Narodowego Laboratorium Energetyki Odnawialnej (National Renewable Energy Laboratory, NREL) i zweryfikowany przez niezależną firmę Oxford Economics. Ma on zastosowanie do wielkoskalowych projektów w zakresie energetyki odnawialnej, których budowa lub eksploatacja rozpoczęła się w latach 2014–2022, oraz tych, których oddanie do użytku planowane jest na rok 2023, realizowanych w ramach inwestycji Amazonu w umowy PPA.

Największy korporacyjny nabywca energii

Koncern podaje, że dzięki inwestycjom w energetykę słoneczną i wiatrową stał się największym w Europie korporacyjnym nabywcą energii z OZE. Według danych Bloomberg New Energy Finance utrzymuje się na tej pozycji od roku 2021.

Do najnowszych projektów Amazonu należą m.in. dachowe instalacje fotowoltaiczne w Belgii, Francji, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Ponadto firma zaangażowała się w nowe projekty solarne i wiatrowe w Finlandii, Niemczech i Szwecji.

Amazon zamierza do 2025 r. czerpać w 100 proc. z OZE energię potrzebną do zasilania swojej działalności, w tym funkcjonowania centrów danych Amazon Web Services (AWS), centrów logistycznych Amazon i sklepów fizycznych. W zeszłym roku 90 proc. energii elektrycznej zużytej przez Amazon na całym świecie pochodziło ze źródeł odnawialnych.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA