Nowoczesne laboratorium liczników zdalnego odczytu w Gdańsku

Nowoczesne laboratorium liczników zdalnego odczytu w Gdańsku
fot. Energa-Operator

Dystrybutor energii elektrycznej otworzył laboratorium, które pozwoli na badanie liczników m.in. pod kątem jakości dokonywanych pomiarów. Ma ono zapewniać odwzorowanie zróżnicowanych warunków występujących w sieciach elektroenergetycznych. 

Energa-Operator poinformowała o uruchomieniu nowoczesnego laboratorium liczników w siedzibie głównej w Gdańsku. Jak wskazuje, wyposażenie obiektu pozwala na odzwierciedlenie sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia na potrzeby badań działania liczników i urządzeń z nimi współpracujących. Będą one sprawdzane w różnych konfiguracjach z uwzględnieniem niemal wszystkich zjawisk występujących w sieci.

Aby umożliwić takie badania, w nowym obiekcie umieszczono ponad 100 różnego typu liczników zdalnego odczytu, które mogą pracować jednocześnie. W laboratorium odwzorowano też dwie stacje średniego napięcia (z koncentratorami danych) i linię niskiego napięcia o długości do 1,5 tys. metrów, a także szafki pomiarowe, złącza kablowe i urządzenia klientów, które mogą wpływać na komunikację (np. inwertery mikroinstalacji). Ponadto jest ono wyposażone w przyrządy symulujące różne rodzaje zakłóceń występujących w rzeczywistych sieciach elektroenergetycznych niskiego napięcia.

REKLAMA

Bezpieczne szyfrowanie

Urządzenia umieszczone w laboratorium mają umożliwić monitorowanie nie tylko sygnału, ale tez przesyłanych siecią elektroenergetyczną pakietów danych (tzw. snifferów). Dzięki temu Energa-Operator dokładnie sprawdzi, czy są one odpowiednio szyfrowane i zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych.

Uruchomione w Gdańsku  laboratorium jest również połączone z Centralną Bazą Pomiarową operatora. To pozwala na weryfikowanie, w jaki sposób symulowane scenariusze wpływają na komunikowanie się z nią liczników (zarówno z wykorzystaniem PLC, jak i poprzez sieć LTE), a także wsparcie procesu jej usprawniania i modernizacji w środowisku testowym.

Energa-Operator chce również wykorzystywać laboratorium do weryfikacji parametrów dostarczanych przez dostawców modeli urządzeń pomiarowych przed ich masowym montażem u odbiorców energii elektrycznej.

REKLAMA

Szkolenia dla elektromonterów

Energa-Operator podaje, że w laboratorium szkolić się będą elektromonterzy. Obiekt umożliwia im wypróbowanie różnych rozwiązań, takich jak zmiana częstotliwości, którą licznik wykorzystuje do komunikacji, lub zastosowanie wzmacniaczy sygnału. Dzięki temu w środowisku testowym poszukają odpowiedzi na problemy, które spotykają w rzeczywistej sieci energetycznej.

Zdalnym pomiarem objętych jest już ponad 2,4 mln klientów przyłączonych do sieci Energa-Operator. Do roku 2026 planujemy zamontować liczniki zdalnego odczytu u wszystkich naszych klientów. Utworzenie nowoczesnego laboratorium umożliwiającego badanie funkcji komunikacyjnych urządzeń pomiarowych było koniecznością, aby ciągle rozwijać nabywane liczniki energii elektrycznej i opracowywać rozwiązania dla utrzymywania z nimi stałej komunikacji zdalnej – mówi Ewa Sikora, dyrektor Pionu Usług Dystrybucyjnych Energi-Operator.

Standard PLC

Dystrybutor instaluje u klientów liczniki zdalnego odczytu, które jako podstawowy kanał komunikacji wykorzystują linię elektroenergetyczną. Standard PLC (Power Line Comunication) umożliwia efektywne i bezpieczne przekazywanie danych z wielu liczników – za pomocą linii niskiego napięcia – do koncentratora danych znajdującego się w stacji średniego napięcia.

Jednak w sieci występują zaszumienia spowodowane działaniem infrastruktury elektroenergetycznej oraz przyłączonych urządzeń klientów. Urządzenia coraz częściej wyposażane w zdalne sterowniki wpływają na komunikację zdalną prowadzoną z użyciem wysokich częstotliwości. Dlatego też celem laboratorium jest zasymulowanie warunków funkcjonowania sieci niskiego napięcia Energi-Operator, aby można było w nim diagnozować i rozwiązywać problemy, które występują w rzeczywistych warunkach.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.