REKLAMA
 
REKLAMA

EFL udostępnił przedsiębiorcom kalkulator śladu węglowego inwestycji

EFL udostępnił przedsiębiorcom kalkulator śladu węglowego inwestycji
Fot. Pixabay - Gerd Altmann

Przedsiębiorcy mogą już skorzystać z bezpłatnego kalkulatora śladu węglowego dostępnego na stronie EFL. Dzięki kalkulatorowi można oszacować i porównać wielkość emisji gazów cieplarnianych pojazdów, maszyn i urządzeń. Można także sprawdzić, jak wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwie wpłynie na redukcję emisji. 

W ubiegłym roku EFL, który jest częścią międzynarodowej Grupy Credit Agricole, uruchomił projekt Greenify. W jego ramach leasingodawca oferował przedsiębiorcom finansowanie kosztów zielonych inwestycji, np. instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii, pomp ciepła, urządzeń klimatyzacyjnych czy ładowarek do pojazdów elektrycznych. O leasing operacyjny, kapitałowy lub pożyczkę mogą ubiegać się mikro-, małe i średnie firmy. To m.in. sklepy wielkopowierzchniowe, salony samochodowe, przedsiębiorstwa produkcyjne i właściciele hal magazynowych lub logistycznych. Ponadto EFL udziela leasingu także rolnikom indywidualnym i przedstawicielom wolnych zawodów (lekarze, radcy prawni, notariusze) prowadzącym działalność w nieruchomościach usługowych lub biurowych.

Teraz EFL udostępnił nowe narzędzie w ramach projektu Greenify. Każdy przedsiębiorca może skorzystać z bezpłatnego kalkulatora śladu węglowego, aby oszacować wielkość emisji gazów cieplarnianych pojazdów, maszyn i urządzeń lub poziom ich redukcji dzięki wykorzystaniu OZE. Narzędzie zostało przygotowane przez zespół projektowy Greenify w EFL przy współudziale ekspertów z Fundacji Climate Strategies Poland.

REKLAMA

Ślad węglowy

Ślad węglowy jest sumą wielkości emisji CO2, metanu, podtlenku azotu i innych gazów cieplarnianych, które bezpośrednio lub pośrednio generuje dany podmiot. Może dotyczyć zarówno pojedynczego produktu, usługi, procesu czy działania, jak i całego przedsiębiorstwa. Ślad węglowy wyraża się w ekwiwalencie CO2 (CO2e). Ta jednostka miary bierze pod uwagę potencjał globalnego ocieplenia każdego gazu cieplarnianego i wyraża go w przeliczeniu na jednostkę CO2.

Jak wskazuje EFL, badanie śladu węglowego jest ważne z kilku powodów. W makroskali emisja gazów cieplarnianych ma negatywny wpływ na zdrowie ludzi, środowisko i globalne ocieplenie. Z kolei w mikroskali od biznesu wymaga się brania pod uwagę skutków działalności z uwzględnieniem wpływu na środowisko. Wdrożenie strategii dekarbonizacji w przedsiębiorstwie i jego zrównoważony rozwój są coraz częściej stosowanymi kryteriami oceny ryzyka współpracy z kontrahentami.

Duże przedsiębiorstwa od tego roku muszą przygotowywać raporty uwzględniające obszar ESG (Environmental, Social, Governence). Jednym z elementów takiego raportu jest właśnie obliczenie śladu węglowego przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Wojciech Przybył, członek zarządu EFL, podkreśla, że świadomość skali śladu węglowego wytwarzanego przez przedsiębiorstwo jest pierwszym krokiem do zarządzania wpływem firmy na środowisko. Kolejnym jest redukcja emisji gazów cieplarnianych. Można to zrobić poprzez m.in. optymalizację procesów, wdrożenie działań prośrodowiskowych lub realizację inwestycji. Może pomóc w tym narzędzie bezkosztowo przeliczające ślad węglowy aktywów, z których firma już korzysta lub które zamierza zakupić.

Kalkulator śladu węglowego

Opracowany przez EFL kalkulator pomoże oszacować różnice w wielkości śladu węglowego przypadającego na pojedynczą inwestycję. Może to dotyczyć samochodu osobowego, pojazdu ciężarowego, maszyny czy urządzenia. Narzędzie umożliwia oszacowanie wielkości śladu węglowego dla standardowych i niskoemisyjnych środków trwałych (np. elektrycznych lub o mniejszym zużyciu danego rodzaju energii). Różnica w wielkości emisji ekwiwalentu CO2 między środkami trwałymi przedstawiana jest jako „Oszczędność na emisji CO2 w skali roku” i pokazana w formie liczby drzew, które należałoby posadzić, aby taką ilość CO2 wyeliminować.

Kalkulator umożliwia także szacunkową weryfikację rentowności zakupu niskoemisyjnego aktywa w porównaniu ze standardowym środkiem trwałym. Uwzględnia różnicę w cenie zakupu i kosztach eksploatacji, wskazuje oszczędności na kosztach energii i szacuje możliwy okresu zwrotu. Dzięki temu przedsiębiorca dowie się, w jakich przypadkach inwestycja w droższy, ale energooszczędny lub wykorzystujący zieloną energię sprzęt jest bardziej opłacalna ze względu na niższe koszty eksploatacji.

W sekcji „Fotowoltaika” kalkulator oszacuje wynik unikniętych emisji gazów cieplarnianych dzięki produkcji  zeroemisyjnej energii ze słońca.

Grupa EFL jest częścią Grupy Credit Agricole – jednej z największych grup finansowych w Europie i na świecie, obecnej w 46 krajach i obsługującej 53 mln klientów. EFL SA powstał w 1991 r. jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. W pierwszej połowie ubiegłego roku EFL sfinansował zielone aktywa o łącznej wartości niemal 145 mln zł, co – jak podaje – plasuje go w trójce największych leasingodawców. Jak podaje spółka, jest ona także liderem finansowania instalacji fotowoltaicznych z 16-proc. udziałem w rynku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Wolny człowiek 06-04-2024 06:31

Zwykłe bzdury. Robią z ludzi idiotów, niedługo za sam fakt oddychania będziemy musieli płacić, bo pobieramy tlen a wydychamy CO2. Niewolników z ludzi nie zrobicie.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA