Z fotowoltaiki do ciepłownictwa. Enea ma pomysł na uelastycznienie sieci

Z fotowoltaiki do ciepłownictwa. Enea ma pomysł na uelastycznienie sieci
Fot. Enea

Zarządzająca systemem dystrybucyjnym w zachodniej Polsce spółka Enea Operator chce przerzucać nadwyżki energii z fotowoltaiki do ciepłownictwa.

W ubiegłym roku Enea Operator przeznaczyła na inwestycje ponad 1,8 mld zł. W tym roku spółka planuje zwiększyć nakłady do ponad 2,3 mld zł. Ponad 90 proc. tej kwoty dotyczy modernizacji i rozbudowy sieci. Duża część inwestowanych środków wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii i zieloną transformację.

Enea Operator prowadzi własne projekty OZE, systematycznie zwiększając możliwości wytwarzania energii odnawialnej. Wśród inwestycji są elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe. Spółka na swoim obszarze działania do końca maja br. przyłączyła do sieci już blisko 6,4 GW mocy z odnawialnych źródeł. Jest to prawie dwa razy tyle, ile wynosi jej szczytowe zapotrzebowanie na moc.

REKLAMA

W wydanych warunkach przyłączenia Enea Operator ma już dalsze ponad 7,5 GW. Po przyłączeniu tych źródeł do sieci operatora wpłynie prawie cztery razy więcej mocy niż odbiorcy spółki są w stanie wykorzystać w czasie maksymalnego zapotrzebowania.

W sieci Enei Operator pracuje już ponad 182,5 tysiąca odnawialnych źródeł energii. Prawie 60 proc. mocy wszystkich OZE stanowi fotowoltaika, a ponad 30 proc. mocy stanowią źródła wiatrowe. Tylko w tym roku, spółka przyłączyła przeszło 6,5 tys. nowych instalacji OZE o mocy ponad 500 MW.

Z OZE do sieci ciepłowniczej

Jak podkreśla Marek Szymankiewicz, prezes Enei Operator, w sieci spółki jest już prawie dwa razy więcej mocy z OZE niż wynosi jej maksymalne zapotrzebowanie. Za najważniejsze, zdaniem firmy, zadanie uważa się zatem wprowadzenie rozwiązań, które umożliwią wykorzystanie energii elektrycznej w godzinach jej największej generacji.

Prezes Enei Operator uważa, że polski system ciepłowniczy jest duży i pojemny, warto zatem rozważyć wykorzystanie energii ze szczytów fotowoltaicznych do zasilania kotłów elektrodowych w elektrociepłowniach spółki.

Uzyskujemy wówczas z jednej strony możliwość wykorzystania energii z OZE w miejscu jej wytworzenia (która w szczytach fotowoltaicznych jest relatywnie tania), a z drugiej efekt dekarbonizacji sektora ciepłownictwa – dodał Marek Szymankiewicz.

Marek Szymankiewicz podkreśla, że takie usługi elastyczności są dla OSD bardzo ważne i niezbędne dla umożliwienia zarządzania siecią, wobec liczby oraz mocy przyłączonych, a także planowanych do przyłączenia źródeł OZE.

Wdrożenie usług elastyczności dotyczy każdego uczestnika rynku energii, który ma możliwość zarządzania energią elektryczną w zakresie jej produkcji, dystrybucji i zużycia. Są to zatem zarówno operatorzy systemu dystrybucyjnego, operator systemu przesyłowego, ale także wytwórcy OZE, prosumenci i odbiorcy końcowi. Zastosowanie usług elastyczności zapobiegnie przeciążeniom sieci i poleceniom redukcji generacji źródeł OZE. Poprawi także jakość dostaw energii elektrycznej.

REKLAMA

Ponad 1,5 GW mikroinstalacji w sieci Enei

W 2023 r. Enea Operator przyłączyła do swojego systemu dystrybucyjnego ponad 24 tys. nowych instalacji OZE o mocy ponad 1,5 GW. Wśród odnawialnych źródeł energii przyłączonych przez Eneę w 2023 r. najwięcej było fotowoltaiki. Liczba przyłączonych do sieci mikroinstalacji na koniec 2023 r. liczyła ponad 174 tys. – ich łączna moc przekroczyła 1,5 GW. Szerzej o tym w artykule: Enea Operator przyłączyła 24 tys. nowych prosumentów.

W ubiegłym roku portfel wytwórczy w zakresie OZE Grupy Enea powiększył się o trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 48 MW. Jest wśród nich farma PV Genowefa (35 MW) położona w okolicach Kleczewa w Wielkopolsce, która zaczęła produkcję energii w sierpniu 2023 r. Kolejne inwestycje to farma fotowoltaiczna w Tarnowie na Dolnym Śląsku (10 MW) oraz w Tykocinie na Podlasiu (2 MW).

Enea rozpoczęła też prace przy budowie farmy fotowoltaicznej Dygowo I oraz podpisała umowę na wykonanie farmy fotowoltaicznej Jastrowie II. Te inwestycje powiększą moc zainstalowaną grupy w fotowoltaice o 16 MW.

Spółka nabyła również projekt farmy wiatrowej Bejsce o mocy 19,8 MW w województwie świętokrzyskim. Farma wiatrowa ma rozpocząć pracę na początku 2025 r.

Długookresowa strategia Enei zakłada zwiększenie mocy wytwórczych w OZE w kolejnych latach do poziomu 1,51 GW do 2030 r., a następnie do 3,58 GW do 2040 r.

Spółka podkreśla, że priorytetowo traktuje konieczność zwiększania potencjału sieci dla nowych przyłączeń OZE przy równoczesnym zagwarantowaniu bezpieczeństwa i niezawodności dostaw energii elektrycznej. W 2023 r. spółka Enea Operator oddała do użytku m.in. nowe Główne Punkty Zasilania (GPZ) w Suchym Lesie (woj. wielkopolskie), w Poznaniu, w Szczecinie oraz zmodernizowane stacje elektroenergetyczne we Wronkach, Chodzieży (woj. wielkopolskie), Recławiu i Gryficach (woj. zachodniopomorskie) oraz szczecińskich Gumieńcach.

Magazyny energii w sieci Enei

Aby lepiej zarządzać siecią dystrybucyjną, w której funkcjonuje coraz więcej odnawialnych źródeł energii, Enea Operator bada także możliwości wykorzystania magazynów energii elektrycznej. W ubiegłym roku spółka uruchomiła w Bydgoszczy bateryjny magazyn energii, który został przyłączony do sieci niskiego napięcia. Zadaniem tego urządzenia będzie stabilizacja parametrów sieci energetycznej na obszarze z dużą liczbą mikroinstalacji. Z kolei pod koniec 2023 r. operator nawiązał współpracę z hiszpańską grupą Cobra, z którą wspólnie będzie tworzyć kolejne magazyny energii.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.