Potentaci ubezpieczeniowi: zakończyć subsydia dla paliw kopalnych

Potentaci ubezpieczeniowi: zakończyć subsydia dla paliw kopalnych
Dawn, flickr cc

Największe firmy ubezpieczeniowe na świecie wezwały kraje zrzeszone w grupie G20 do całkowitego wstrzymania publicznych subsydiów, które są przyznawane sektorowi paliw kopalnych.

„The Guardian” podaje, że największe firmy na globalnym rynku ubezpieczeniowym Aviva, Aegon i Amlin wezwali liderów najbogatszych państw zrzeszonych w grupie G20, którzy w najbliższych dniach spotkają się na szczycie w Chinach, do zakończenia subsydiowania sektorów związanych z paliwami kopalnymi.

Brytyjski dziennik dodaje, że kraje z grupy G20 przeznaczają na ten cel co roku około 160-200 mld dolarów. Na tych subsydiach korzystają sektory związane z wydobyciem i produkcją energii z węgla, gazu i ropy.

REKLAMA

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który w swoich wyliczeniach uwzględnia kwestie środowiskowe i zdrowotne, koszty spalania paliw kopalnch wynoszą w sumie aż 5,3 bln dolarów rocznie. 

REKLAMA

„The Guardian” zauważa, że ściślejsze grono najpotężniejszych państw zrzeszonych w grupie G7 w maju tego roku zobowiązało się do wycofania się z subsydiów dla paliw kopalnych do roku 2025.

Teraz Aviva, Aegon i Amlin, które zarządzają aktywami wartymi w sumie 1,2 bln dolarów, wezwały kraje z grupy G20 do zakończenia subsydiowania paliw kopalnych już w ciągu 4 lat.

Zmiany klimatu w szczególności są matką wszystkich kryzysów – od biznesu po społeczeństwo, a to ryzyko jest potęgowane przez sposób, w jaki subsydia dla paliw kopalnych naruszają rynek energii – brytyjski dziennik cytuje szefa Avivy Marka Wilsona. 

gramwzielone.pl