Minister Tchórzewski zapowiada budowę bloków na „czysty węgiel”

Minister Tchórzewski zapowiada budowę bloków na „czysty węgiel”
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski poinformował o planie budowy nowych bloków w polskich elektrowniach, które będą oparte o technologie „czystego węgla”.

Bazujące na zgazowaniu węgla bloki mogą jego zdaniem powstać w Ostrołęce, Dolnej Odrze oraz Bogdance.

Będą one oparte na technologii czystego węgla. Obecnie analizujemy kilka konkretnych technologii, najprawdopodobniej będą to bloki oparte na zgazowaniu węgla – wnp.pl cytuje  Krzysztofa Tchórzewskiego.

REKLAMA
REKLAMA

Ministrowi Energii wtórowali wczoraj uczestniczący w kolejnym Forum Ekonomicznym w Krynicy prezesi państwowych koncernów energetycznych. Prezes Taurona Remigiusz Nowakowski zapewniał, że „czyste technologie węglowe to szansa, na którą powinniśmy postawić”. Natomiast prezes Enei Mirosław Kowalik mówił o tym, że „energia z syngazu może być polską specjalnością” i że Enea przeprowadziła już testy w zakresie zgazowania węgla, a ich wyniki są „bardzo obiecujące”. 

W wypowiedzi cytowanej przez wnp.pl minister Tchórzewski poinformował ponadto, że ME prowadzi prace zmierzające do ogłoszenia przetargu na budowę pierwszego w kraju bloku jądrowego.

„Rzeczpospolita” podała ostatnio, że Departament Energii Jądrowej ME ogłosił postępowania mające służyć promocji energetyki jądrowej w Polsce, a także sondażom nt. ewentualnych lokalizacji pierwszych bloków. 

gramwzielone.pl