Katowice: 10 mln zł rocznie na walkę ze smogiem

Katowice: 10 mln zł rocznie na walkę ze smogiem
Fot. Piotr Drabik, flickr cc

Magistrat Katowic zapowiada dodatkowe fundusze na wymianę starych pieców węglowych. W ramach działań realizowanych od 2015 r. w stolicy woj. śląskiego udało się wymienić około 1,6 tys. starych pieców na węgiel, a przyznane na ten cel dofinansowanie wyniosło ponad 11 mln zł. Teraz władze Katowic zapowiadają, że na walkę ze smogiem będą wydawać przez najbliższe 10 lat po 10 mln zł rocznie.

Jak wynika z przyjętego przez Katowice Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, w latach 2018-2028 na dofinansowanie do wymiany pieców węglowych ma być przeznaczane po 5 mln zł rocznie, a kolejne 5 mln zł ma trafiać na likwidację starych pieców w mieszkaniach należących do gminy.

Planowane jest finansowanie nie tylko wymiany pieców na węgiel, ale również modernizacja transportu publicznego m.in. poprzez zakup autobusów elektrycznych.

REKLAMA

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach zapowiedziało w ubiegłym roku, że korzystając ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. śląskiego oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, chce kupić w sumie 135 nowych autobusów, w tym 20 autobusów elektrycznych.

Natomiast w walce ze smogiem w obszarze likwidacji starych domowych pieców na węgiel Katowice mają współpracować z Tauronem. Pilotażowy projekt likwidacji pieców i zastępowania ich ciepłem sieciowym ma być realizowany we współpracy ze spółką Tauron Ciepło w katowickiej dzielnicy Ligota.

W grudniu 2016 roku Tuaron Ciepło złożył wnioski o dofinansowanie w ramach działania 1.7 „Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie aglomeracji śląsko-dąbrowskiej” z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014– 2020.

Łącznie Tauron Ciepło planuje przyłączyć ponad 180 MW mocy cieplnej do 2022 roku. Ma to oznaczać roczną redukcję około 52 tys. ton dwutlenku węgla oraz ok. 250 ton mniej pyłów zawieszonych w atmosferze.

REKLAMA

Narzędzia do ograniczenia niskiej emisji na terenie Śląska ma dać lokalnym samorządowcom uchwała antysmogowa, nad którą pracuje zarząd województwa.

Projekt uchwały antysmogowej został przyjęty w styczniu br., a jej przyjęcie ma nastąpić już w przyszłym miesiącu.

Sama uchwała ma nie zakazywać spalania węgla czy drewna, ma spowodować natomiast stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych.

Wśród najważniejszych postulatów znajduje się wprowadzenie od 1 września br. zakazu używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna.

Ograniczenia lub zakazy wynikające z założeń do projektu uchwały antysmogowej mają objąć całe województwo śląskie i obwiązywać w całym roku kalendarzowym. Jak wynika z projektu uchwały, pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. 

Władze woj. śląskiego szacują koszt wdrożenia działań przewidzianych w uchwale na 6-7 mld zł, oceniając, że pieców, które trzeba wymienić, w całym województwie jest ok. 700 tys., przy czym średni koszt wymiany jednego pieca na klasę 5. wynosi 10 tys. zł.

red. gramwzielone.pl