Rafako obejmie udziały w InnoEnergy

Rafako obejmie udziały w InnoEnergy
Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes i dyrektor generalny Rafako. Fot. Rafako

InnoEnergy i Rafako podpisały umowę, na mocy której polska spółka branży energetycznej stała się udziałowcem InnoEnergy europejskiej firmy inwestującej w innowacyjne technologie w energetyce.

Obie firmy współpracowały już wcześniej przy projektach dotyczących technologii energetycznych, a w ubiegłym roku również podczas organizacji PowerUp! – największego konkursu dla start-upów energetycznych w Europie Środkowej.

– Nasze partnerstwo jest najlepszym znakiem pozytywnych zmian, które zachodzą w polskich firmach. Rafako, dołączając do grona wiodących podmiotów, takich jak ABB, Schneider Electric czy EDF, potwierdza swoją ambicję nie tylko w zakresie podążania za trendami w światowej energetyce, ale również do ich aktywnego współtworzenia. InnoEnergy angażuje się we flagowe projekty europejskie, takie jak powstająca w Szwecji gigafabryka Northvolt Petera Carlssona, byłego wiceprezesa Tesli, czy uruchomiona w 2017 roku przez estońską firmę Skeleton fabryka superkondensatorów opartych na grafenie – tłumaczy Jakub Miler, dyrektor generalny InnoEnergy Central Europe.

REKLAMA

Rafako zyska możliwość współdecydowania o strategii dalszego rozwoju InnoEnergy, jak również uzyskuje pierwszeństwo dostępu do technologii rozwijanych w czołowych uniwersytetach oraz ośrodkach badawczych będących partnerami InnoEnergy oraz udziału w ich komercjalizacji.

REKLAMA

Przykładem współpracy obu podmiotów jest wspólna inwestycja w rozpoczęty w 2016 roku projekt wysp poligeneracyjnych, w którym hiszpańscy i francuscy partnerzy InnoEnergy dostarczyli technologie, na bazie których Rafako zbuduje produkt oraz go skomercjalizuje.

Misja InnoEnergy w zakresie nowatorskich rozwiązań w dziedzinie energii zrównoważonej jest zgodna z filozofią biznesową Rafako – nasza praca nie ogranicza się do projektowania i produkcji różnego rodzaju instalacji. Mamy ambitny cel, by doprowadzić do wytwarzania energii elektrycznej w jak najbardziej przyjazny dla środowiska sposób. Obecnie szukamy między innymi rozwiązań z zakresu energetyki rozproszonej i circular economy. Przyglądam się projektom wspieranym przez InnoEnergy i jestem pewna, że wiele z nich ma szansę na komercjalizację w niedalekiej przyszłości – komentuje Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes i dyrektor generalny Rafako.

InnoEnergy zarządza największym ekosystem innowacji na świecie, który liczy już ponad 320 członków. Wśród nich znajdują się wiodące przedsiębiorstwa energetyczne w Europie, ośrodki akademickie i badawcze, miasta oraz regiony. Mamy ofertę zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak również tych z sektora MŚP, dzięki czemu mogą do nas dołączyć firmy każdej wielkości. Warunkiem jest pomysł oraz ambicja tworzenia rozwiązań o zasięgu globalnym – dodaje Jakub Miler.

Obie firmy nie podają informacji o wartości i warunkach zrealizowanej transakcji. 

red. gramwzielone.pl