Tak odbiorcy energii w Kalifornii zapobiegli blackoutowi

Tak odbiorcy energii w Kalifornii zapobiegli blackoutowi
Los Angeles. Fot. mLu.fotos, flickr cc

Problemy systemu elektroenergetycznego wynikające ze wzrostu zapotrzebowania na energię oraz ryzyka niewystarczających mocy na skutek upałów to nie tylko problem Europy. W Kalifornii, która ostatnio zetknęła się z taką sytuacją, w uniknięciu blackoutu wyraźnie i dobrowolnie – pomogli odbiorcy energii.

Jak do tego doszło? Spodziewając się trudnej sytuacji w systemie elektroenergetycznym California Independent System Operator (CAISO), operator ok. 80 proc. systemu elektroenergetycznego walczącej z upałami Kalifornii, w dniu 23 lipca ogłosił tzw. Flex Alert.

Tym terminem określane jest inicjowane przez CAISO wezwanie odbiorców energii do dobrowolnego ograniczania konsumpcji energii w sytuacji, w której występuje ryzyko jej niedoboru. Flex Alert może być ogłaszany czasowo i ograniczany do zagrożonych obszarów sieci elektroenergetycznej.

REKLAMA

CAISO ogłasza Flex Alert, wysyłając go do odbiorców za pomocą aplikacji ISO Today, a także korzystając ze swojej strony internetowej oraz Twittera i Facebooka. 

Jak się teraz okazuje, po ogłoszeniu takiego alertu przez CAISO w dniu 23 lipca, wyraźnie odpowiedzieli na niego kalifornijscy odbiorcy energii, którzy zgodnie z wytycznymi operatora zredukowali wykorzystanie energii elektrycznej w krytycznych godzinach popołudniowych, miedzy 17 i 21, kiedy w Kalifornii tradycyjnie przypada dobowy szczyt zapotrzebowania na energię.

We wcześniejszych godzinach popołudniowych bardzo pomaga kalifornijskiemu systemowi fotowoltaika. W dniu 24 lipca elektrownie PV w tym stanie około godziny 13 osiągnęły moc 10,25 GW. Później ok. godziny 17, gdy tradycyjnie następuje wzrost popytu na energię na skutek zwiększenia konsumpcji w domach, moc dostarczana przez fotowoltaikę spadła do 7,4 GW, a o godz. 19.30 wynosiła już tylko ok. 1,5 GW.  

Flex Alert został utrzymany w dniach 24 i 25 lipca, jak tłumaczył CAISO, na skutek „wysokich temperatur w zachodniej części USA, ograniczonego importu energii, niskich zapasów gazu i ryzyka wybuchy pożarów”.

REKLAMA

Na dzień 25 lipca CAISO prognozował szczytowe zapotrzebowanie na moc rzędu 49,665 GW, podczas, gdy w tym czasie dostępne miało być 49,633 GW.

W uniknięciu problemów z dostawami energii pomogli, jak się okazuje, zdyscyplinowani kalifornijscy odbiorcy energii, którzy na wezwanie operatora dobrowolnie ograniczyli swoje zużycie.

Jak szacuje CAISO, w dniu 24 lipca ogłoszenie Flex Alert przełożyło się na redukcję zapotrzebowania na moc przez gospodarstwa domowe o 450 MW, a następnego dnia o 540 MW.

Przyjmując, że 1 MW odpowiada zapotrzebowaniu na moc generowanemu przez tysiąc kalifornijskich domów, uzyskana w ramach Flex Alert redukcja popytu była efektem działań podjętych przez około pół miliona kalifornijskich gospodarstw domowych.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.