Ilu Niemców popiera Energiewende, a ilu ma własne OZE?

Ilu Niemców popiera Energiewende, a ilu ma własne OZE?
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Niemiecki federalny bank KfW sprawdził, ilu naszych zachodnich sąsiadów popiera zwrot w niemieckiej polityce energetycznej, a także ilu z nich samemu produkuje energię w poszczególnych technologiach OZE.

Wnioski z przeprowadzonej po raz pierwszy przez KfW analizy, „KfW Energiewendebarometer 2018”, pokazują bardzo wysokie poparcie niemieckiego społeczeństwa dla strategii energetycznej zakładającej przechodzenie na zieloną energię. Mimo istotnych kosztów ponoszonych przez odbiorców energii w Niemczech, zdecydowanie dostrzegają oni korzyści wynikające z tzw. Energiewende.

Jak wynika z analizy federalnego banku, zwrot w niemieckiej polityce energetycznej popiera za naszą zachodnią granicą ponad 90 proc. gospodarstw domowych, a 23 proc. z nich aktywnie angażuje się w produkcję własnej energii.

REKLAMA

W tym najwięcej gospodarstw domowych (10 proc.) posiada kolektory słoneczne, a ich zakup planuje kolejne 4 proc. Drugie miejsce pod względem popularności zajmuje fotowoltaika – ma posiadać ją 8 proc. niemieckich gospodarstw domowych, a instalację PV planuje 5 proc.

Również 8 proc. Niemców korzysta z pomp ciepła, a zakup takiego urządzenia planuje 3 proc.

Bateryjne magazyny energii ma posiadać 2 proc. niemieckich gospodarstw domowych, a 4 proc. wyraziło zamiar ich zainstalowania.

Udziałowcami w podmiotach eksploatujących OZE jest ponadto 4 proc. niemieckich gospodarstw domowych, a 3 proc. planuje zakup udziałów w takich przedsięwzięciach.

Poparcie dla transformacji energetycznej jest nieprzerwanie wysokie. To bardzo budujące, ponieważ zmiany klimatu i ochrona przyrody pozostaną zadaniem dla pokoleń. Jednak patrząc na niemal niezmienione poziomy emisji CO2, podejmowane wysiłki nie są wystarczające, aby osiągnąć cele rządu federalnego i umowy paryskiej. Notowana chęć gospodarstw domowych do bardziej aktywnego włączenia się w ochronę klimatu powinna zostać lepiej wykorzystana poprzez dedykowane wsparcie – komentuje dr Jörg Zeuner, główny ekonomista KfW Bankengruppe.

REKLAMA

Ekonomista niemieckiego banku podkreśla, że aktywna partycypacja obywateli w produkcji energii w Niemczech jest dużo większa na obszarach wiejskich niż w miastach.

Potwierdzają to wyniki analizy KfW, zgodnie z którymi wśród mieszkańców terenów wiejskich własną fotowoltaikę posiada 15 proc. gospodarstw domowych, a kolektory słoneczne 16 proc. W przypadku największych miasta ten współczynnik maleje odpowiednio do 4 i 5 proc.

To wymaga finansowania bardziej ukierunkowanego na konkretne grupy, które zmobilizuje prywatny kapitał mieszkańców bloków w celu zaangażowania się w transformację energetyczną – dodaje dr Zeuner.

KfW w ramach „Energiewendebarometer 2018” zbadał też stosunek Niemców do elektrycznej motoryzacji, wskazując we wnioskach z przeprowadzonego badania, że o ile obecnie samochody elektryczne posiada niecałe 2 proc. niemieckiej populacji, ich zakup planuje już 16 proc.

Kolejny wniosek z analizy to fakt, że większość obecnych właścicieli samochodów elektrycznych w Niemczech posiada dostęp do własnej energii odnawialnej.

Pełna analiza „KfW Energiewendebarometer 2018” (tylko w j. niemieckim) jest dostępna pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o