Ostatnia w br. szansa na finansowanie od EIT InnoEnergy

Ostatnia w br. szansa na finansowanie od EIT InnoEnergy
Jakub Miler, dyrektor KIC InnoEnergy w Polsce

EIT InnoEnergy, największy w Europie fundusz inwestujący w rozwiązania z obszaru energii, cleantech, mobilności oraz szeroko pojętych technologii smart, wspierany przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), podał datę zakończenia naboru wniosków do tegorocznej rundy inwestycyjnej.

Aktualna runda inwestycyjna skierowana jest przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), których sprawdzone rozwiązania technologiczne przyczynią się do transformacji przemysłu energetycznego w Europie. Od uruchomienia pierwszej rundy w 2011 roku, EIT InnoEnergy zainwestowało już 190 mln euro w projekty z całej Europy – wspierając projekty, których łączna wartość przychodów ze sprzedaży szacowana jest na poziomie 3 mld euro.

Oprócz finansowania, EIT InnoEnergy oferuje wnioskodawcom możliwość skorzystania z wiedzy i kontaktów dostępnych w ramach ekosystemu innowacji energetycznych, składającego się z 385 partnerów branżowych reprezentujących obszar energii, czystych technologii i mobilności.

REKLAMA

InnoEnergy  postrzega komercjalizację jako priorytetową potrzebę biznesową małych i średnich przedsiębiorstw przy wprowadzaniu nowatorskiego produktu. Poza tym niezwykle ważne jest skrócenie czasu wejścia z produktem na rynek, jego umiędzynarodowienie, zwiększenie skali działalności  oraz dostęp do stabilnego,  przewidywalnego finansowania. Tak aktualnie wygląda zapotrzebowanie MŚP w sektorze innowacji energetycznych – podsumowuje Marcin Lewenstein, Innovation Officer w InnoEnergy Central Europe.

Zadaniem EIT InnoEnergy jest zidentyfikowanie i umożliwienie dostępu do partnerów, którzy pomogą w zdefiniowaniu i dotarciu do grupy docelowej podczas wprowadzania rozwiązania na rynek. Jak zapewnia fundusz, dzięki wykorzystaniu wsparcia możliwe jest przyspieszenie momentu wystartowania z produktem.

Finansowane  projekty najczęściej wymagają rozwoju technologii czy prototypów, dlatego też wiążą się z wysokimi nakładami.  EIT InnoEnergy ma oferować wiedzę, a dzięki temu pomagać w uniknięciu typowych błędów, które mogą przyczyniać się do utrudnienia procesu uprzemysłowienia.

EIT InnoEnergy wsparło również szereg polskich projektów i rozwiązań. Przykłady produktów, które odniosły sukces to, m.in. BioEcoMatic oraz XSensor.

REKLAMA

BioEcoMatic to nowy, wysoko wydajny, zautomatyzowany kocioł na biomasę, głównie na słomę. To rozwiązanie ma pozwalać rolnikom, przedsiębiorstwom wiejskim oraz lokalnej społeczności na korzystanie z lokalnych, czystych źródeł paliw do ogrzewania.

Xsensor to innowacyjna linia czujników bezprzewodowych opracowanych w celu usprawnienia zarządzania i eksploatacji urządzeń dzięki zastosowaniu tzw. diagnostyki predykcyjnej. Rozwiązanie to pozwala lepiej monitorować pracę urządzeń i przewidywać potencjalne usterki, dzieki czemu korzystające z niego firmy uzyskują znaczną poprawę w zakresie kosztów serwisu i remontów oraz wydajności operacyjnej.

Całościowo pomagamy naszym partnerom i znacznie wykraczamy tu poza finansowanie. Łączymy przedsiębiorców z potencjalnymi klientami, partnerami biznesowymi i dystrybutorami. Redukujemy biurokrację, jednocześnie pomagamy skoncentrować się na zadaniach generujących wartość. Znamy rynek, dlatego wdrażamy tylko przemyślane narzędzia zaprojektowane w celu szybszego rozwoju modeli biznesowych i towarzyszących im strategii. Co równie ważne dla MŚP, stosujemy elastyczne podejście inwestycyjne i uczestniczymy w podziale ryzyka – mówi Jakub Miller, CEO w InnoEnergy Central Europe.

Aby przejść z powodzeniem proces selekcji przed końcem roku, należy złożyć wniosek do 4 października br.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.