PGE tworzy kolejny fundusz inwestycyjny. 100 mln zł na innowacje

PGE tworzy kolejny fundusz inwestycyjny. 100 mln zł na innowacje
Fot. Ministerstwo Energii

W ciągu pięciu lat wspólny fundusz PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Polskiego Funduszu Rozwoju, SpeedUp i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zainwestuje łącznie 100 mln zł w najbardziej innowacyjne startupy. Na celownik bierze projekty m.in. z obszaru Przemysłu 4.0, digitalizacji, magazynowania energii, elektromobilności, cyfryzacji kontaktu z klientem czy big data.

Wczoraj podczas krynickiego Forum Ekonomicznego PGE Ventures, spółka z Grupy Kapitałowej PGE,  PFR Ventures, spółka z Grupy PFR, SpeedUp Group oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju utworzyły wspólnie fundusz „SpeedUp Energy Innovation powered by PGE Ventures (SEI)”. Celem nowego funduszu corporate venture capital (CVC) mają być inwestycje w start-upy w zaawansowanej fazie wzrostu. Docelowo kapitalizacja nowego funduszu ma wynieść 100 mln zł.

Nowy fundusz, w moim przekonaniu, pozwoli dynamicznie rozwijającym się startupom pokonywać ostatni etap drogi do końcowego sukcesu, czyli wprowadzenia na polski rynek energetyczny najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Wykorzystanie siły finansowej funduszu i infrastruktury PGE stanowi gwarancję przyspieszenia procesów biznesowych i technologicznych z korzyścią dla odbiorców energii i polskiego przemysłu – ocenił wczoraj w Krynicy minister energii Krzysztof Tchórzewski.

REKLAMA

Utworzenie SEI to kolejny krok w rozwoju silnego zaplecza innowacji w grupie PGE. Nowe modele biznesowe, które wdrażane są w PGE, mają umożliwić poszerzanie działalności PGE również na rynkach kapitałowych. Podmiotem odpowiedzialnym po stronie PGE za realizację tego typu przedsięwzięć jest PGE Ventures, który pełnić będzie rolę inwestora i będzie mieć wpływ na politykę inwestycyjną funduszu SEI.

Wśród strategicznych celów PFR ma być zwiększenie dostępności finansowania młodych i innowacyjnych firm. – Ten cel jest realizowany między innymi przez PFR Ventures, które wspólnie z niezależnymi inwestorami, poprzez niezależne fundusze, planuje zainwestować w start-upy ok. 4,5 mld złotych. Jednym z takich niezależnych podmiotów jest właśnie SEI – mówi Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

Funduszem będzie zarządzał profesjonalny zespół, którego zadaniem będzie – niezależnie od źródeł kapitału – inwestowanie środków na zasadach rynkowych. Celem funduszu będzie maksymalizowanie wartości spółek, w które zainwestuje oraz maksymalizacja wartości całego portfela aktywów dla inwestorów – mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes zarządu PFR Ventures.

Wspólny fundusz PGE Ventures, PFR Ventures, SpeedUp oraz Narodowego Centrum Badań to pierwszy na świecie instytucjonalny Fundusz Funduszy CVC (FoF) – PFR NCBR CVC FIZ. Jego środki pochodzą w połowie z funduszy europejskich z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

SpeedUp Energy Innovation powered by PGE Ventures będzie współfinansowany w stosunku 1:1 ze środków Funduszu Funduszy oraz PGE Ventures. Celem funduszu SEI są inwestycje w technologiczne start-upy powiązane z szerokim łańcuchem wartości Grupy PGE lub charakteryzujące się wysoką innowacyjnością i potencjałem wzrostu.

Naturalnym etapem rozwoju SpeedUp Venture Capital Group jest angażowanie się w fundusze, które dają nam szansę inwestowania w bardziej zaawansowanych fazach rozwoju spółek. Na polskim rynku jest wiele inicjatyw wspierających wczesne etapy rozwoju przedsiębiorstw, wciąż brakuje jednak kapitału wspierającego fazę wzrostu i komercjalizacji projektów z fazy seed, czyli tuż przed fazą wdrożenia i uruchomienia. SpeedUp Energy Innovation będzie doskonałym uzupełnieniem tej oferty, tym samym szansą dla  przedsiębiorców, którzy przejdą już początkową fazę rozwoju swojej firmy – mówi Bartłomiej Gola, partner w SpeedUp Group.

Dzięki działalności inwestycyjnej funduszu SEI, PGE ma być obecne na każdym etapie rozwoju młodych spółek, posiadając jednocześnie dostęp do innowacyjnych technologii, które wypracowywane są przez najbardziej dojrzałe startupy. Ponadto obszary inwestycyjne funduszu SEI są zbieżne z prowadzoną przez nas działalnością biznesową.

REKLAMA

Oznacza to, że wybrane projekty, które znajdą się w portfelu inwestycyjnym funduszu SEI, będą mogły zostać sprawdzone w naturalnym środowisku, czyli z wykorzystaniem infrastruktury PGE, obejmującej kopalnie, elektrownie, elektrociepłownie, aktywa dystrybucyjne i systemy obsługi klienta, i potencjalnie wykorzystane w bieżącej działalności grupy – wylicza Henryk Baranowski, prezes PGE.

Docelowo kapitalizacja funduszu SEI ma wynosić 100 mln zł. Środki te przeznaczone będą zarówno na inwestycje, jak i operacyjną działalność funduszu. W trakcie trwania 5-letniego okresu inwestycyjnego, fundusz SEI planuje ok. 12 wejść kapitałowych oraz kilka inwestycji kontynuacyjnych typu follow-on.

Planowany próg inwestycji na przeprowadzenie pierwszej rundy finansowania będzie wahał się między 3-3,5 mln zł z możliwością dodatkowego dokapitalizowania wybranych projektów z pierwszej rundy finansowania do wysokości 10 mln zł.

Fundusz SEI ma ponadto brać pod uwagę również możliwość prowadzenia tzw. koinwestycji, szczególnie w trakcie planowanych inwestycji kontynuacyjnych.

W ramach kryteriów inwestycyjnych SEI przewiduje, że potencjalne projekty inwestycyjne muszą znajdować się przynajmniej w fazie wczesnego wzrostu. Ponadto muszą generować przychody z działalności, a zapotrzebowanie kapitałowe powinno być przeznaczone przede wszystkim na ekspansję rynkową.

Założeniem prowadzonej działalności inwestycyjnej jest preferowanie przez Fundusz SEI branż i sektorów mieszczących się w obszarze zainteresowania PGE.

Kapitalizacja Funduszu Funduszy PFR NCBR CVC wynosi w przybliżeniu 200 mln euro, co odpowiada ok. 865 mln zł. Maksymalna kapitalizacja funduszy kapitałowych może wynieść nawet 320 mln zł, a środki przeznaczone na jedną inwestycję mogą sięgać 60 mln zł.

Jakie są dotychczasowe efekty działalności funduszy inwestycyjnych PGE? Więcej w artykule: Fundusz PGE inwestuje w wirtualną elektrownię.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o