Tak Energa sprawdza swoje sieci

Tak Energa sprawdza swoje sieci
Fot. Energa

Oględziny linii elektroenergetycznych są jednym z podstawowych zabiegów eksploatacyjnych i stanowią główny element oceny stanu technicznego sieci. W Energa-Operator dokonywane są zarówno przez zespoły piesze, jak i przy wykorzystaniu helikopterów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt fotogrametryczny.

Wykorzystywany do prowadzenia oględzin helikopter wyposażony jest w kamery cyfrowe, skaner laserowy, GPS i inne specjalistyczne urządzenia. W ramach wykonanych oblotów inspekcyjnych spółka otrzyma komplet danych obejmujący m.in. zdjęcia inspekcyjne, zdjęcia termowizyjne, ortofotomapę, cyfrowy i przestrzenny model słupów i przewodów. 

Na ten rok zaplanowano obloty nad napowietrznymi liniami wysokiego i średniego napięcia o łącznej długości około 19 tys. km.

REKLAMA

Jak podaje Energa-Operator, aktualnie obloty wykonywane są na terenie oddziałów kaliskiego i płockiego. W kolejnych etapach będą realizowane w oddziałach olsztyńskim, koszalińskim, gdańskim i toruńskim.

– Dane, które otrzymujemy podczas oblotu linii, to nie tylko wysokiej rozdzielczości zdjęcia infrastruktury elektroenergetycznej z różnej perspektywy, ale również szereg informacji o infrastrukturze umożliwiających wykonywanie wielorakich analiz przez przeszkolonych specjalistów. Pozwala to na podejmowanie szybszych i trafniejszych decyzji eksploatacyjnych, inwestycyjnych oraz modernizacyjnych – wyjaśnia Michał Roman, dyrektor Pionu Zarzadzania Majątkiem Sieciowym w spółce Energa-Operator.

Jak zapewnia spółka, dostarczone materiały umożliwią precyzyjną ocenę poszczególnych elementów infrastruktury, a także jej otoczenia, które może mieć wpływ na jej prawidłowe funkcjonowanie.

REKLAMA

Wyniki oględzin mają być podstawą do planowania czynności eksploatacyjnych, takich jak wycinki, przeglądy, naprawy i inne działania zmierzające do utrzymania stanu technicznego na wymaganym poziomie.

Energa-Operator SA jest jednym z największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Działa w północnej i środkowej części kraju, obejmując obszar ok. 75 tys. km2 na terenach województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.

Spółka zaopatruje w energię ok. 3 mln klientów i eksploatuje ok. 185 tys. km linii energetycznych, w tym 111 tys. km to linie niskiego napięcia, ponad 68 tys. to linie średniego napięcia, a ok. 6,5 tys. km to linie wysokiego napięcia. Około 70 proc. sieci Energi to linie napowietrzne.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o