Mieszkańcy Katowic dostaną poradę w Miejskim Centrum Energii

Mieszkańcy Katowic dostaną poradę w Miejskim Centrum Energii
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Informacje i porady m.in. na temat efektywności energetycznej, wykorzystania odnawialnych źródeł energii, czy efektywnego i ekologicznego ogrzewania oraz przepisów antysmogowych mieszkańcy Katowic będą mogli uzyskać w specjalnie otwartym w tym celu przez katowicki magistrat punkcie obsługi.

Miejskie Centrum Energii (MCE) zostało otwarte 22 września w ramach IV Dni Energii Miasta Katowice i jest ono częścią referatu zarzadzania energią w wydziale kształtowania środowiska Urzędu Miasta Katowice.

Placówka mieści się przy ul. Młyńskiej 2. Jak informuje Urząd Miasta w Katowicach, chodzi o to, aby można tu było zajrzeć „po drodze” i zdobyć potrzebne informacje bez konieczności odwiedzania wydziałów magistratu.

REKLAMA

– Jesteśmy liderem w województwie śląskim jeśli chodzi o zakres realizowanych projektów mających na celu poprawę jakości powietrza. Dofinansowujemy wymianę systemów grzewczych na ekologiczne, wprowadziliśmy zwiększone dopłaty do zakupu opału dla najmniej zamożnych osób, realizujemy wiele projektów termomodernizacji. Chcemy z tymi wszystkimi informacjami trafić do jak najszerszej grupy mieszkańców, ułatwiać im zapoznanie się z  możliwościami, ale też budować wiedzę na tematy związane z nowymi technologiami w ogrzewnictwie czy sposobami oszczędzania energii. Im większa świadomość mieszkańców, tym większy efekt osiągną nasze działania – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.  

W centrum mieszkańcy mają zdobyć wiedzę na temat zmiany sposobu ogrzewania w mieszkaniach i o tym, jak oszczędzać energię w codziennym życiu. Konsultanci mają udzielać informacji o miejskich programach wsparcia, ale także o innych projektach realizowanych na szczeblu województwa i kraju, m.in. o programie „Czyste Powietrze”.

REKLAMA

Odwiedzający MCE mają uzyskać odpowiedzi na pytania, jak i do kiedy należy wymienić stary kocioł opalany węglem, poznać sposób działania różnych instalacji w tym opartych o odnawialne źródła energii, dowiedzieć się, czym jest uchwała antysmogowa i jakie paliwa mogą być stosowane do ogrzewania mieszkań albo czym różni się dom pasywny od niskoenergetycznego,

Planowane są ponadto wystawy, warsztaty i współpraca z doradcami energetycznymi działającymi w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 

Chcielibyśmy organizować spotkania z mieszkańcami na temat tego, w jaki sposób mogą wpłynąć na poprawę jakości powietrza w Katowicach i jak zwiększyć efektywność energetyczną we własnych gospodarstwach domowych. Myślimy też o kontynuacji szkoleń dla administratorów budynków należących do miasta na temat  możliwości ograniczenia opłat za zużyte nośniki energii i wodę. W planach mamy zakup kamery termowizyjnej do wykonywania zdjęć elewacji budynków publicznych i prywatnych – mówi Daniel Wolny, kierownik Referatu Zarządzania Energią i pomysłodawca MCE.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.