Acciona potwierdzi pochodzenie energii z OZE dzięki blockchain

Acciona potwierdzi pochodzenie energii z OZE dzięki blockchain
Fot. Acciona

Hiszpański koncern Acciona, będący jednym z największych na świecie wytwórców energii ze źródeł odnawialnych, wykorzysta technologię blockchain, aby wykazać, że dostarczana klientom energia pochodzi wyłącznie z OZE.

Wykazanie, że sprzedawana energia pochodzi ze źródeł odnawialnych, staje się coraz wyraźniejszą biznesową potrzebą w sytuacji, gdy coraz większa liczba firm oczekuje dostaw energii pochodzącej wyłącznie z OZE.

To skłoniło hiszpańską grupę Acciona do zastosowania technologii blockchain, aby potwierdzić pochodzenie dostarczanej klientom energii.

REKLAMA

Certyfikację za pomocą blockchainu zyska na razie energia produkowana przez elektrownię fotowoltaiczną o mocy 1 MW znajdującą się w okolicy hiszpańskiego miasta Tudela, przy której postawiono baterie o pojemności 650 kWh, a także energia wytwarzana przez farmę wiatrową w Barosain składającą się z pięciu turbin Acciona AW116/3000 o jednostkowej mocy 3 MW, przy której w 2017 roku uruchomiono dwa bateryjne magazyny energii – jednostkę o mocy 1 MW i pojemności 0,39 MWh, przeznaczoną do świadczenia usług z zakresu tzw. fast response, która ma utrzymać moc na poziomie 1 MW w czasie 20 minut, a także jednostkę o parametrach 0,7 MW/0,7 MWh, która ma utrzymywać moc 0,7 MW przez godzinę.

Dzięki wykorzystaniu technologii blockchain klienci hiszpańskiego koncernu mają zyskać potwierdzenie, że otrzymywana przez nich energia pochodzi właśnie z tych instalacji.

To ważne dla firm i instytucji, które zobowiązały się do wykorzystywania czystej energii i potrzebują dowodu na pochodzenie tej energii, aby wywiązać się ze swoich celów – komentuje Acciona.

Pochodzenie konsumowanej energii ma coraz większe znaczenie dla działających w Hiszpanii firm, o czym świadczy coraz większa liczba korporacyjnych umów PPA zawieranych przez odbiorców z producentami zielonej energii.

Zaledwie w ubiegłym miesiącu Acciona podpisała umowę, na mocy ktorej będzie dostarczać energię odnawialną dla całej hiszpańskiej infrastruktury Boscha, który zatrudnia w tym kraju około 13 tys. pracowników.

REKLAMA

Umowa zawarta między Accioną i Boschem będzie obowiązywać w latach 2019-21 i obejmie dostawy energii odnawialnej w ilości 480 GWh. Dzięki temu, konsumując czystą energię, Bosch będzie mógł wykazać się uniknięciem emisji CO2 liczonej na 460 tys. ton.

Hiszpański oddział Boscha dołączy tym samym do około 500 działających w Hiszpanii i Portugalii firm, które kupują od Acciony energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Wśród nich są m.in. Telefonica, Unilever, Merck, Repsol, Danone, Philip Morris, Volkswagen czy BASF.

Acciona zakłada, że w tym roku wolumen zielonej energii w umowach PPA zawartych z odbiorcami działającymi na Płw. Iberyjskim sięgnie 6 TWh. Poza Hiszpanią i Portugalią hiszpański koncern dostarcza energię z OZE m.in. dla Google czy meksykańskiego Cemex.

Acciona to globalny lider w produkcji energii ze źródeł odnawialnych, które posiada w ponad 20 krajach zlokalizowanych na pięciu kontynentach.

Na portfel OZE hiszpańskiej grupy składają się źródła o potencjale niemal 9 GW, które produkują rocznie około 21 TWh energii, czyli tyle, ile mniej więcej wynosi zapotrzebowanie około 6 mln gospodarstw domowych. Dodatkowo Acciona zrealizowała dla zewnętrznych inwestorów projekty OZE o łącznej mocy 2 GW.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.