Ceny zielonych certyfikatów nie przestają rosnąć

Ceny zielonych certyfikatów nie przestają rosnąć
Vestas press

Wbrew fundamentalnym przesłankom, w tym ogromnej, ciągle rosnącej rynkowej nadpodaży, ceny zielonych certyfikatów nie przestają rosnąć.

Jak wynika z danych Towarowej Giełdy Energii, w ubiegłym miesiącu średnia cena zielonych certyfikatów wyniosła 129,3 zł/MWh – i wzrosła w stosunku do sierpnia (125,45 zł/MWh) mimo nieco niższych obrotów. We wrześniu na TGE sprzedano certyfikaty odpowiadające produkcji 1,366 TWh energii odnawialnej, podczas gdy w rekordowym pod tym względem miesiącu sierpniu sprzedano certyfikaty na 1,58 TWh.

Średnia cena certyfikatów na TGE we wrześniu osiągnęła tym samym poziom ponad 2,5-krotnie wyższy niż średnia cena ZC odnotowana w pierwszym miesiącu tego roku, gdy wyniosła 49,05 zł/MWh.

REKLAMA

Tymczasem w tym miesiącu ceny certyfikatów rosną nadal. Podczas ostatniego notowania, we wtorek, ich cena w notowaniach sesyjnych wyniosła średnio 138,53 zł/MWh, a w obrocie pozasesyjnym sprzedano je po średniej cenie 125,91 zł/MWh, przy czym najdroższe transakcje wyceniono nawet na 190,39 zł/MWh.

Ceny certyfikatów rosną nadal, mimo, że nadal systematycznie rośnie także ich nadpodaż. W ubiegłym miesiącu Urząd Regulacji Energetyki wystawił certyfikaty odpowiadające produkcji 1,268 TWh energii odnawialnej, natomiast w tym samym czasie nie umorzono żadnych certyfikatów, jedynie zablokowano do umorzenia certyfikaty na 1,091 TWh.

REKLAMA

Od początku istnienia indeksu PMOZE_A wystawiono już certyfikaty odpowiadające produkcji 156,676 TWh energii odnawialnej, a dotychczas umorzono ZC na 124,86 TWh i zablokowano do umorzenia 8,1 TWh.

Na koniec września znowu wzrosła rynkowa nadpodaż certyfikatów i przekracza już ona obecnie wolumen generacji rzędu 31,813 TWh, czyli poziom, który wydaje się trudny do skonsumowania, nawet mając na uwadze podniesienie tzw. obowiązku OZE czy przejście kolejnych wytwórców z systemu zielonych certyfikatów do rozliczeń w systemie aukcyjnym.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.