Tauron zaoferuje usługę koordynatora dla klastrów energii

Tauron zaoferuje usługę koordynatora dla klastrów energii
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Tauron szykuje ofertę handlową skierowaną do klastrów energii, w ramach której zaoferuje usługę koordynowania ich prac. Tauron pełni już taką rolę w trzech powołanych dotąd klastrach energii. Jeden z nich w ubiegłym tygodniu otrzymał nadany przez resort energii Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii.

W prowadzonym w ostatnich miesiącach przez Ministerstwo Energii drugim konkursie dla klastrów energii wzięło udział 68 porozumień klastrowych, certyfikat otrzymały 33 klastry, a certyfikaty z wyróżnieniami przyznano sześciu. Wśród wyróżnionych klastrów znalazł się Dzierżoniowski Klaster Energii koordynowany przez spółkę Tauron Ekoenergia.

Dzierżoniowski Klaster Energii został powołany w połowie ubiegłego roku porozumieniem sygnowanym przez Tauron Ekoenergia, przedstawicieli powiatu dzierżoniowskiego oraz instytucji i firm, które zadeklarowały chęć współpracy.

REKLAMA

W działalność klastra włączyły się Wodociągi i Kanalizacja spółka z o.o. w Dzierżoniowie, Stowarzyszenie Ziemi Dzierżoniowskiej, Gmina Miejska Dzierżoniów, Gmina Bielawa, Starostwo Powiatu Dzierżoniowskiego, Gmina Dzierżoniów, Gmina Pieszyce, Gmina Piława Górna, Gmina Niemcza, Gmina Łagiewniki, ECO Ekologiczne Centrum Odzysku spółka z o.o. w Pieszycach, ZEC Zakład Energetyki Cieplnej spółka z o.o. w Pieszycach, a także Oddział Terenowy Stowarzyszenia „Wolna Przedsiębiorczość” w Świdnicy.

Tauron angażuje się także w rozwój innych klastrów. Spółka Tauron Ekonergia jest koordynatorem trzech klastrów energii działających na Dolnym Śląsku. To obok wspomnianego klastra dzierżoniowskiego także Energetyczny Klaster Oławski ”EKO” oraz Karkonoski Klaster Energii, który otrzymał certyfikat pilotażowego klastra energii w pierwszej edycji konkursu prowadzonego przez Ministerstwo Energii.  

Tauron Ekoenergia współtworzy też klaster energii „Zielone Podhale” oraz działający w powiecie cieszyńskim klaster „Brenergia”.

REKLAMA

Z kolei spółka Tauron Dystrybucja jest sygnatariuszem porozumienia powołującego Południowo-Zachodni Klaster Energii, którego obszar obejmuje region Zgorzelca i w którego rozwój zaangażowany jest też inny państwowy koncern energetyczny – PGE – za pośrednictwem swojej spółki PGE Energia Odnawialna.

W obszarze rozwiązań klastrowych Tauron prowadzi projekt „Klastry Energii – pilotaż roli koordynatora”, którego efektem ma być oferta handlowa skierowana do inicjatyw klastrowych w zakresie kompleksowej usługi koordynatora klastrów.

– Prowadzone prace koncentrują się na przygotowaniu narzędzi umożliwiających wypełnienie głównego założenia usługi koordynatora klastra energii, jakim jest pełnienie funkcji operatora techniczno-handlowego – komentuje Roman Gabrowski, prezes spółki Tauron Ekoenergia.

Zakończenie projektu przewidziano na grudzień przyszłego roku, natomiast wprowadzenie nowej usługi do komercyjnej oferty spółki Tauron Ekoenergia jest planowana na ostatni kwartał 2020 roku.

– Klastry energetyczne to pomysł pionierski. Tego typu przedsięwzięcie nie ma swojego odpowiednika w Europie, dlatego kluczowym wyzwaniem jest opracowanie modelu współpracy między wszystkimi podmiotami chcącymi go tworzyć. Obecnie Tauron buduje kompetencje koordynatora w ramach trzech struktur klastrowych, to jest karkonoskiego, oławskiego i dzierżoniowskiego klastra energii – komentuje Filip Grzegorczyk, prezes Taurona.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.