PGE potwierdza wyższy zysk w segmencie OZE

PGE potwierdza wyższy zysk w segmencie OZE
Farma wiatrowa Lotnisko. Fot. PGE

Polska Grupa Energetyczna podała w opublikowanym wczoraj raporcie finansowym, że w pierwszych trzech kwartałach 2018 roku wypracowała w segmencie energetyki odnawialnej skonsolidowany zysk w ujęciu EBITDA rzędu 354 mln zł, czyli niemal tyle, ile PGE wypracowała w tym segmencie w całym 2017 r.

Skonsolidowany zysk operacyjny PGE powiększony o amortyzację i odpisy aktualizujące (EBITDA) po trzech kwartałach 2018 r. wyniósł 5,1 mld zł i był o 16 proc. niższy niż rok temu. Jak tłumaczy spółka, niższa EBITDA jest wynikiem wysokiego punktu bazowego, będącego efektem ujęcia w trzecim kwartale ubiegłego roku przychodów z tytułu korekty końcowej KDT w wysokości 1,2 mld zł. Wynik skorygowany, czyli oczyszczony ze zdarzeń jednorazowych, wyniósł 5,2 mld zł, czyli był o 8 proc. więcej niż rok temu.

Największy udział w powtarzalnym zysku EBITDA Grupy PGE po trzech kwartałach 2018 r. miał segment energetyki konwencjonalnej (w tym PGE Energia Ciepła), który wyniósł blisko 2,4 mld zł. Segment dystrybucji zakończył raportowany okres z wynikiem ponad 1,9 mld zł. Segment obrotu wygenerował 459 mln zł, a wspomniany segment energetyki odnawialnej dołożył 354 mln zł.

REKLAMA

W pierwszej połowie tego roku segment energetyki odnawialnej w PGE wypracowała wynik EBITDA na poziomie 222 mln zł – 53 mln zł lepszy od wypracowanego w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wyłącznie w trzecim kwartale PGE osiągnęła w segmencie OZE wynik EBITDA na poziomie 132 mln zł.

Wynik za ostatni kwartał tego roku nie powinien być gorszy. W ostatnich miesiącach roku największą produktywność powinny odnotować należące do PGE elektrownie wiatrowe, których moc przekracza 0,5 GW, co stanowi niemal 1/10 krajowego potencjału wiatraków.  

W całym 2017 r. segment OZE największego państwowego koncernu energetycznego wypracował wynik EBITDA rzędu 364 mln zł, czyli o ok. 1 mln zł mniej niż w roku 2016. W ubiegłym roku produkcja energii w elektrowniach wiatrowych PGE wzrosła o 19 proc. r/r, osiągając wartość 1,28 TWh. Natomiast w roku 2016 generacja energii wiatrowej przez PGE wzrosła aż o 32 proc. r/r do poziomu 1,08 TWh, co wynikało ze znaczącego wzrostu potencjału wiatrowego PGE na przełomie 2015 i 2016 r.

REKLAMA

Według wstępnych szacunków produkcja energii elektrycznej netto w pierwszych trzech kwartałach 2018 roku w jednostkach wytwórczych PGE wyniosła 49,09 TWh, z czego 29,38 TWh, czyli o 2 proc mniej niż w ubiegłym roku, pochodziło z węgla brunatnego. Wolumen dystrybucji energii elektrycznej wyniósł po trzech kwartałach 27,1 TWh, co oznacza wzrost o 3 proc. w stosunku do okresu bazowego, a sprzedaż do odbiorców finalnych wyniosła 31,5 TWh. Wolumen sprzedaży ciepła sięgnął natomiast 32,4 PJ.

Średnia cena hurtowa energii zrealizowana przez segment energetyki konwencjonalnej w PGE w pierwszych trzech kwartałach 2018 roku wyniosła 176,3 PLN/MWh w ujęciu porównywalnym, czyli bez aktywów nabytych w listopadzie ub.r.

Zysk PGE w ujęciu EBITDA za cały 2017 r. wyniósł ponad 7,6 mld zł i był o 4 proc. wyższy niż w roku 2016.

Obecnie PGE dysponuje14 farmami wiatrowymi o mocy 542,7 MW, 29 elektrowniami wodnymi o mocy 95,8 MW, 4 elektrowniami szczytowo-pompowymi o mocy 1,542 GW oraz jedną farmą fotowoltaiczną o mocy 600 kW zlokalizowaną na górze Żar w powiecie żywieckim. Łączna moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii należących do PGE wynosi ponad 2,181 GW. To około 1/4 całkowitego potencjału OZE w naszym kraju.

Więcej o planach inwestycyjnych PGE w obszarze energetyki odnawialnej w rozmowie Gramwzielone.pl z p.o. prezesa spółki PGE Energia Odnawialna Arkadiuszem Sekścińskim: Co PGE Energia Odnawialna przygotowała na aukcje dla OZE? (wideo)

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.