Wirtualna elektrownia. Nowa oferta dla rynku OZE od Taurona

Wirtualna elektrownia. Nowa oferta dla rynku OZE od Taurona
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Elektroniczna platforma, na której zostaną połączone moce odnawialnych źródeł energii, będzie efektem prac nad projektem wirtualnej elektrowni prowadzonych przez Tauron Ekoenergia. Spółka zapewnia, że pod wirtualną elektrownię będzie można przyłączyć każdą elektrownię OZE bez względu na jej położenie geograficzne.

Tauron zapewnia, że rozwiązania w ramach projektowanej wirtualnej elektrowni opierają się na zaawansowanych systemach informatycznych. Już dziś sztuczna inteligencja pracuje na rzecz prognoz czy optymalizacji w energetyce, a w niedalekiej przyszłości zarządzanie wirtualną elektrownią, w oparciu o dedykowane jej rozwiązania informatyczne pozwoli na realne podniesienie efektywności ekonomicznej tych obiektów – zapewnia Tauron.

W ramach projektowanego rozwiązania moduł decyzyjny platformy ma analizował nie tylko prace elektrowni w aspekcie technicznym. Równie istotny będzie monitoring aspektów rynkowych, po to aby rekomendować podjęcie najbardziej opłacalnych działań handlowych.

REKLAMA

Projekt zakłada współpracę z inwestorami indywidualnymi, dając im możliwość przyłączenia posiadanych źródeł do wirtualnej elektrowni. Dzięki kumulacji zdolności wytwórczych i regulacyjnych Tauron zakłada uzyskanie efektu zwiększenia przychodów wszystkich uczestników platformy z tytułu sprzedaży skumulowanego wolumenu energii.

Jednym z proponowanych rozwiązań jest wprowadzenie architektury rozproszonej. Oznacza to, że decyzje o sterowaniu danym urządzeniem mają zapadać na poziomie węzła lokalnego, nazwanego Lokalnym Układem Wykonawczym (LUW).

REKLAMA

Na bazie szeregu otrzymanych danych LUW autonomicznie zadecyduje o sposobie realizacji zadania oraz zasobach, jakie zostaną do tego celu użyte. Uwzględni przy tym charakterystyki poszczególnych urządzeń oraz aktualne ograniczenia techniczne danego źródła. System centralny nie będzie miał  więc bezpośredniej możliwości wydania polecenia np. odstawienia elektrowni czy zmiany parametrów pracy.

Jak zapewnia spółka, jednym z większych wyzwań było stworzenie procesu odpowiedzialnego za analizę otoczenia rynkowego, tak aby rekomendowane działania operacyjne maksymalizowały przychody.

Proces ten został podzielony na kilka mniejszych podprocesów. Przełomowym osiągnięciem jest możliwość prognozowania dla działań w horyzoncie 24 godzin – zapewnia spółka.  

Obecnie mają trwać prace badawcze mające na celu dobór rozwiązań technologicznych odpowiedzialnych za realizację kluczowego procesu biznesowego platformy. Tauron dodaje, że ze względu na nowatorski charakter rozwiązania tworzone jest ono w sposób iteracyjny, pozwalający stopniowo zwiększać zakres jego funkcjonalności i precyzyjnie oceniać efekty wprowadzanych zmian.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.