Ponad 500 TWh. Rośnie popyt na gwarancje pochodzenia energii odnawialnej

Ponad 500 TWh. Rośnie popyt na gwarancje pochodzenia energii odnawialnej
Fot. Vestas

W Europie rośnie zainteresowanie odbiorców energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Kolejne dane, które potwierdzają ten trend, dostarcza europejski rynek gwarancji pochodzenia energii odnawialnej.

Gwarancje pochodzenia potwierdzają wyprodukowanie określonej ilości energii ze źródeł odnawialnych. Ich nabywcy mogą poszczycić się tym, że określona cześć energii, którą konsumują, pośrednio pochodzi z OZE. Regulacje dotyczące gwarancji pochodzenia nie wskazują jednak podmiotów zobowiązanych do ich zakupu, nie tworząc tym samym administracyjnie rynku zbytu.

System gwarancji pochodzenia ma charakter transgraniczny. Oznacza to, że producenci zielonej energii w Polsce swoje gwarancje mogą sprzedać nie tylko podmiotom zarejestrowanym w naszym kraju, ale także firmom z innych państw UE.

REKLAMA

Według informacji przekazanych przez norweską firmę konsultingową ECOHZ, w 2018 roku popyt na gwarancje pochodzenia energii odnawialnej po raz pierwszy przekroczył granicę 500 TWh.

Norweska firma wylicza, że zaraportowana dotąd za 2018 r. sprzedaż gwarancji pochodzenia odpowiada wolumenowi produkcji energii odnawialnej rzędu 499 TWh, jednak po uwzględnieniu danych z rynku niemieckiego za czwarty kwartał 2018 r. ta wartość powinna wzrosnąć o około 10 TWh, co stanowiłoby poziom sprzedaży za 2018 r. wyższy o około 8 proc. w porównaniu ze sprzedażą gwarancji pochodzenia w roku 2017.

Sam rynek niemiecki miał wygenerować w 2018 r. po raz pierwszy sprzedaż gwarancji pochodzenia na poziomie ponad 100 TWh. We Francji sprzedaż miała wzrosnąć z 21 TWh do 33 TWh w roku 2018, a we Włoszech – z 41 TWh do 45 TWh.

Głównym źródłem energii odnawialnej, która jest potwierdzana poprzez sprzedawane gwarancje pochodzenia, ma pozostawać nadal hydroenergetyka, odpowiadająca za ponad połowę tego rynku, przy czym – jak zauważą ECOHZ – w zakresie gwarancji pochodzenia rośnie rola energetyki wiatrowej.

ECOHZ prognozuje, że w przypadku utrzymania się trendu wzrostowego z ostatnich pięciu lat, w ciągu kilku lat wartość europejskiego rynku gwarancji pochodzenia energii odnawialnej ma przekroczyć miliard euro.

Na razie przeciętna cena gwarancji pochodzenia w aktualnych kontraktach ma sięgać około 1,3 euro/MWh, co po przemnożeniu przez wygenerowany w ubiegłym roku popyt daje wartość rynku na poziomie 650 mln euro.

Gospodarstwa domowe, organizacje i firmy przyczyniają się do obserwowanego wzrostu, jednak sektor korporacyjny staje się główną siłą napędową, ponieważ coraz więcej korporacji widzi to jako konieczność w kontekście przyszłej konkurencyjności – zauważa ECOHZ.

Przykładem inicjatywy promującej zaangażowanie się dużych korporacji w zaopatrzenie w energię odnawialną jest projekt RE100, który w tej chwili skupia już ponad 160 firm deklarujących przejście na 100 proc. energii odnawialnej.

REKLAMA

Trend obserwowany również w Polsce

Podstawą wprowadzenia krajowego rejestru gwarancji pochodzenia była nowelizacja Prawa energetycznego z 2013 roku. Pierwsze transakcje sprzedaży gwarancji pochodzenia za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii przeprowadzono we wrześniu 2015 r.

W Polsce podmiotem odpowiedzialnym za wydawanie gwarancji pochodzenia jest Urząd Regulacji Energetyki. Gwarancje są wydawane przez URE w formie elektronicznej i przekazywane bezpośrednio do dedykowanego rejestru.

Gwarancja pochodzenia odpowiadająca wytworzeniu 1 MWh zielonej energii jest wydawana na okres 12 miesięcy od dnia zakończenia wytwarzania energii elektrycznej w odnawialnym źródle.

Przeciętna cena gwarancji pochodzenia na Towarowej Giełdzie Energii w grudniu 2018 r. wyniosła 0,51 zł/MWh i była o 0,03 zł/MWh niższa od ceny z listopada.

W ostatnim miesiącu 2018 r. znacząco wzrósł natomiast na TGE wolumen obrotu, osiągając 4,188TWh, na co złożyły się 564 transakcje, w stosunku do 407 transakcji łącznie na 1,867 TWh wygenerowanych w listopadzie. Tymczasem wolumen obrotu gwarancjami na TGE w styczniu ubiegłego roku wynosił jeszcze 354,5 GWh, a w lutym 319,4 GWh.

Jak wyliczyła Towarowa Giełda Energii, w okresie 12 miesięcy, licząc do grudnia 2018., wolumen obrotów gwarancjami wzrósł ośmiokrotnie, do poziomu 12,1 TWh, co stanowi około 70 proc. rocznej produkcji energii odnawialnej w krajowym systemie elektroenergetycznym.

Najwyższą cenę gwarancji w ubiegłym roku Towarowa Giełda Energii odnotowała w maju (0,55 zł/MWh). Do minimum (0,01 zł/MWh) średnie miesięczne ceny gwarancji w historii notowań na TGE spadały dwukrotnie – w lutym i lipcu 2016 r.

Systematycznie rośnie liczba członków Rejestru Gwarancji Pochodzenia, który prowadzi TGE. W 2014 r. było ich jeszcze tylko 56, natomiast w 2017 roku ich liczba wzrosła do 330, a na koniec 2018 roku było ich 438 – w tym kilkunastu to podmioty zagraniczne.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.