Prezes PGE Energia Odnawialna zatrzymany przez CBŚP

Prezes PGE Energia Odnawialna zatrzymany przez CBŚP
Fot. Centralne Biuro Śledcze Policji

Sławomir Z., pełniący od kilku miesięcy funkcję prezesa spółki PGE Energia Odnawialna, został zatrzymany wczoraj przez policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji.

Jak informuje TVN24, interwencja CBŚP ma związek z nieprawidłowościami, które miały mieć miejsce w samorządzie Bogatyni w woj. dolnośląskim, w którym działał wcześniej obecny prezes PGE EO. Zatrzymani mieli zostać także lokalni politycy, w tym były burmistrz Bogatyni, który podobnie jak Sławomir Z. był lokalnym działaczem Prawa i Sprawiedliwości.

Obecny prezes PGE EO był szefem powiatowych struktur PiS w Zgorzelcu, a w okresie pełnienia obowiązków przez zatrzymanego b. burmistrza Bogatyni, Sławomir Z. miał wejść do zarządu Gminnego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Samorządowa spółka miała fałszować dokumentację, zatajając przyjmowanie większych ilości śmieci niż wytwarzano w gminie.

REKLAMA

Śledztwo, w którym zarzuty ma usłyszeć Sławomir Z., ma być prowadzone przez pion przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej wspólnie z policjantami z CBŚP.

Sławomir Z. objął funkcję prezesa PGE Energia Odnawialna – spółki grupującej aktywa PGE w energetyce odnawialnej – w listopadzie ubiegłego roku.

Aktualny prezes PGE EO wcześniej kierował pacami zarządu Centrum Sportowo Rekreacyjnego Sp. z o.o. w Zgorzelcu, a także  był zastępcą głównego mechanika w Kopex-Famago Sp. z o.o., odpowiadając m.in. za utrzymanie ruchu zakładu oraz inwestycje.

REKLAMA

Przed objęciem funkcji prezesa w PGE EO zajmował stanowisko dyrektora ds. ekonomiczno–komunalnych w Gminnym Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Bogatyni. Później, od grudnia 2015 roku, przez blisko 3 lata pełnił funkcję prezesa spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

PGE Energia Odnawialna S.A. jest spółką zależną PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Spółka powstała w 1993 roku, przyjmując początkowo nazwę Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A. W 2015 roku przeprowadzono konsolidację aktywów holdingu PGE, związanych z wytwarzaniem energii odnawialnej w ramach PGE Energia Odnawialna S.A.

Obecnie Grupa administruje 4 elektrowniami szczytowo-pompowymi o łącznej mocy zainstalowanej 1 542,635 MW, ponadto 29 elektrowniami wodnymi o łącznej mocy zainstalowanej 95,757 MW, 14 farmami wiatrowymi o łącznej mocy 549,980 MW oraz elektrownią fotowoltaiczną o mocy zainstalowanej 0,6 MW.

Podstawową działalnością PGE EO jest – oprócz wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych – także świadczenie regulacyjnych usług systemowych w ramach umowy z PSE S.A., które są realizowane przez cztery elektrownie szczytowo-pompowe o łącznej mocy zainstalowanej 1542,635 MW. Dwie z nich – ESP Żarnowiec (716 MW) oraz ESP Porąbka-Żar (540 MW) – są największymi tego typu obiektami w Polsce.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.