PGE wyprodukuje wodór z morskiej turbiny wiatrowej

PGE wyprodukuje wodór z morskiej turbiny wiatrowej
Wojciech Dąbrowski

Polska Grupa Energetyczna chce sprawdzić możliwości wykorzystania energii wytwarzanej z morskich elektrowni wiatrowych do produkcji zielonego wodoru. Partnerem PGE w tym projekcie będą spółki należące do koncernu GE.

PGE SA oraz firmy GE Wind France SAS i GE Power Sp. z o.o. podpisały umowę dotyczącą rozwoju wspólnego projektu wodorowego. Zamierzają przetestować produkcję zielonego wodoru przy użyciu morskiej turbiny wiatrowej GE.

Obecnie GE wprowadza na rynek swoją flagową morską elektrownię wiatrową Haliade o mocy liczącej nawet 14 MW. Zostanie ona zastosowana m.in. na największej morskiej farmie wiatrowej na świecie – Dogger Bank, której budowa rozpoczęła się niedawno na Morzu Północnym. W projekcie planowanym przez PGE oraz spółki GE wodór wytwarzany będzie w elektrolizerze wykorzystującym energię elektryczną produkowaną z testowanego najnowszego modelu turbiny wiatrowej przeznaczonej na rynek offshore.

REKLAMA

PGE podkreśla, że rozwijany w ramach projektu innowacyjny system produkcji wodoru będzie można w przyszłości zaimplementować w projektach morskich farm wiatrowych realizowanych przez spółkę. Pozwoli to na pełne wykorzystanie energii produkowanej z wiatru również w sytuacjach, gdy podaż energii będzie przekraczała bieżące zapotrzebowanie w Krajowym Systemie Energetycznym.

W 2024 r. PGE wraz z GE planują ubiegać się o wsparcie dla projektu z funduszy krajowych i unijnych oraz pozyskiwać niezbędne pozwolenia i decyzje administracyjne.

Morskie farmy wiatrowe PGE

Produkcja wodoru to jeden z potencjalnych sposobów na zagospodarowanie nadwyżek energii, którą będą wytwarzać ogromne morskie farmy wiatrowe PGE. Państwowy koncern energetyczny ma uruchomić je już za kilka lat we współpracy z duńską grupą energetyczną Orsted.

Łączna moc zainstalowana farm wiatrowych w ramach rozwijanego przez obie firmy projektu Baltica wyniesie około 2,5 GW. Etap Baltica 2 – o mocy 1,5 GW – ma być oddany do użytku w roku 2027. Natomiast Baltica 3 (1 GW) ma zostać uruchomiona do 2030 r. W projekcie Baltica 2 wykorzystane zostaną turbiny wiatrowe Siemens Gamesa Renewable Energy o jednostkowej mocy 14 MW.

Projekt Baltica uzyskał prawo do rozliczeń energii w ramach kontraktu różnicowego. Ostatnio flagowa inwestycja PGE otrzymała wstępną decyzję kredytową Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Łączny pakiet finansowania wynieść ma 1,4 mld euro.

REKLAMA

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej, podkreśla, że na przyznanych PGE obszarach na Morzu Bałtyckim możliwe jest wybudowanie ponad 7 GW mocy, co pozwoli dostarczać nawet 26 TWh energii, która może być wykorzystywana również do produkcji zielonego wodoru.

Uzyskany wodór może zostać wykorzystany jako alternatywne paliwo w transporcie kolejowym i drogowym, w ciepłownictwie lub znaleźć zastosowanie w przemyśle ciężkim, przyczyniając się do jego dekarbonizacji – zapewnia Wojciech Dąbrowski.

Francuzi liderem

Plany produkcji zielonego wodoru z energii produkowanej przez morskie farmy wiatrowe urzeczywistniają już Francuzi. Kilka miesięcy temu ruszył pilotażowy w skali globalnej system produkcji zielonego wodoru. Na obszarze morskiego ośrodka testowego SEM-REV Centrale Nantes u wybrzeży Le Croisic, w odległości około 20 km od brzegu, pracę rozpoczął elektrolizer dostarczony przez amerykańską firmę Plug Power.

Elektrolizer o mocy 1 MW został zintegrowany z pływającą turbiną wiatrową Floatgen zaprojektowaną i obsługiwaną przez firmę BW Ideol. Urządzenie ma produkować około 400 kg wodoru dziennie.

Cały system zaprojektowała i wdrożyła francuska firma Lhyfe, która w planach ma uruchomienie jeszcze większego morskiego elektrolizera o mocy 10 MW. Wyprodukuje on do 4 ton zielonego wodoru dziennie. Pływający elektrolizer ma być uruchomiony w połowie 2026 r. Instalacja powstanie na Morzu Północnym, u wybrzeży portu w Ostendzie.

Instalację do produkcji zielonego wodoru zasili energia elektryczna dostarczana w ramach umów PPA. Woda wykorzystywana do elektrolizy będzie pompowana z Morza Północnego, odsalana i oczyszczana. Zielony wodór produkowany w ramach unijnego projektu HOPE ma być przeznaczony na potrzeby sektora transportowego i przemysłu w Belgii, północnej Francji oraz południowej Holandii.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.