Stacje ładowania GreenWay na kolejnych MOP-ach

Stacje ładowania GreenWay na kolejnych MOP-ach
GreenWay Polska

GreenWay Polska wybuduje stacje ładowania samochodów elektrycznych na wybranych Miejscach Odpoczynku Podróżnych przy autostradach A1, A2 i A4. W wyniku przetargu zorganizowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad spółka zainstaluje i będzie operatorem ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów aż na jedenastu kolejnych MOPach.

W lutym 2020 roku, na mocy wyników ogłoszonego w październiku 2019 roku przetargu GDDKiA, spółka GreenWay Polska została wyłoniona jako podmiot, który wyposaży jedenaście MOP-ów w ogólnodostępne punkty ładowania samochodów elektrycznych.

GreenWay będzie dzierżawił fragmenty nieruchomości, na których zlokalizowane są MOP-y i dostarczał na nich płatne usługi ładowania samochodów elektrycznych.

REKLAMA

Według wstępnych założeń stacje GreenWay Polska pojawią się w nowych lokalizacjach w pierwszej połowie 2021 roku. Wymagane przez GDDKiA minimum mocy stacji wynosi 72 kW, jednak GreenWay rozważa posadowienie urządzeń o mocy do 150 kW.

Ostateczne decyzje w tym zakresie zostaną podjęte po analizie możliwości przyłączenia stacji do sieci energetycznej, co w niektórych lokalizacjach może stanowić dość duże wyzwanie z uwagi na ograniczone zdolności sieci dystrybucyjnych.

REKLAMA

Przetarg GDDKiA na dostarczenie usług ładowania obejmował w sumie 25 lokalizacji. Spośród nich, GreenWay będzie obsługiwał 11, w tym pięć w obu kierunkach, jeden w jednym kierunku:

  • Na A1 odc. Toruń-Tuszyn oraz odc. Pyrzowice – Gorzyczki: 2 MOP-y Ludwinowo (Północ, Południe), 2 MOP-y Głowno (Wschód, Zachód), 2 MOP-y Dobieszowice (Wschód, Zachód)
  • Na A2 odc. Konin – Warszawa: MOP Kozanki (w kierunku zachodnim), MOP Zaborów (w kierunku wschodnim), MOP Kuny (w kierunku zachodnim), MOP Leonia (w kierunku wschodnim)
  • Na A4 odc. Wrocław – Katowice: MOP Chechło (w kierunku wschodnim)

Poza wymienionymi powyżej lokalizacjami, GreenWay realizuje obecnie budowę stacji szybkiego ładowania na sześciu MOP-ach, w ramach przetargu ogłoszonego przez GDDKiA w lutym 2019 roku. 

GreenWay to najszybciej rozwijająca się sieć ładowania samochodów elektrycznych w środkowej części Europy. Firma istnieje od 2011 r., działając w Polsce od roku 2016.

Obecnie w sieci GreenWay znajduje się ponad 220 stacji ładowania, z czego w Polsce prawie 180. Są to w znacznej większości stacje szybkiego ładowania o dużej mocy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.