Solaris dostarczy autobusy elektryczne do Jaworzna

Solaris dostarczy autobusy elektryczne do Jaworzna
Fot. Solaris

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej z Jaworzna testuje autobusy elektryczne już od kilku lat. Teraz kupi 16 takich pojazdów, a przetarg na zakup kolejnych 6 jest w trakcie realizacji. Jaworzno wyrasta na lidera wśród polskich miast w zakresie rozwoju elektrycznej mobilności. 

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Jaworznie już prawie cztery lata testuje pojazdy elektryczne, a w ubiegłym roku wprowadziło do regularnej eksploatacji pierwszy autobus elektryczny.

Środki na zakup elektrycznych autobusów Jaworzno pozyska dzięki unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. śląskiego na lata 2014-2020. Wniosek przygotowany przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej z Jaworzna jest warty 60 mln zł.

REKLAMA

Polska Agencja Prasowa podaje, że przetarg na dostawę autobusów na prąd wygrał polski producent Solaris, będąc jednocześnie jedyną firmą, która zgłosiła się do postępowania.

W trakcie jest również drugi przetarg dotyczący dostawy kolejnych sześciu autobusów elektrycznych, które mają być przystosowane do szybkiej wymiany akumulatorów. W tym wypadku przedłużono do końca sierpnia termin składania ofert.

REKLAMA

Dodatkowo ogłoszono przetargi na budowę infrastruktury ładowania autobusów elektrycznych, w tym z opcją wymiany ich baterii. PAP podaje, że te przetargi jednak unieważniono, ponieważ wartość zgłoszonych ofert przekraczała założony budżet.

To nie koniec przedsięwzięć związanych z elektryczną mobilnością w Jaworznie.

Ostatnio Tauron Dystrybucja i Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie rozpoczęły współpracę w zakresie badań i rozwoju technologii ładowania autobusów elektrycznych. Obie firmy przeprowadzą roczne testy pojazdu elektrycznego oraz infrastruktury ładowania w warunkach normalnej eksploatacji.

Pojazd używany do testów to niskopodłogowy, klimatyzowany, dwunastometrowy Yutong, który jednorazowo jest w stanie przewieźć około 80 pasażerów. Producent deklaruje, że autobus jest w stanie przejechać na jednym ładowaniu około 150 km.

 W najbliższym czasie, z pomocą środków unijnych, planujemy wymienić połowę naszej floty na autobusy elektryczne. W ciągu najbliższych dwóch lat około 20-25 autobusów powinno jeździć na prąd. Przy takiej skali niezwykle ważną kwestią jest wypracowanie optymalnych rozwiązań w zakresie technologii ładowania – komentował ostatnio Zbigniew Nosal, prezes PKM Jaworzno.

gramwzielone.pl