Skoda buduje stacje ładowania

Skoda buduje stacje ładowania
Fot. Skoda

Škoda poinformowała, że w 2018 r. wydała 3,4 mln euro na rozwój infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych w swojej siedzibie zlokalizowanej w Mladá Boleslav informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Na tę sumę złożyło się 1,65 mln euro zainwestowanych w modernizację i rozwój sieci energetycznej oraz kolejne 1,75 mln, które przeznaczono na uruchomienie ponad 300 punktów ładowania.

Ładowarki służą testom pod kątem optymalizacji zarówno samych stacji, jak i czasów ładowania EV. Zainstalowana infrastruktura została przeznaczona do potrzeb wewnętrznych Škody, jednak w ciągu kilku najbliższych lat spółka planuje również budowę stacji publicznych. Dzięki współpracy z władzami lokalnymi, Mladá Boleslav zostanie przekształcone w inteligentne miasto.

REKLAMA
REKLAMA

W 2019 r. na rynku zadebiutują pierwsze modele Škody wyposażone w napęd elektryczny. Do sprzedaży trafi Superb w odmianie plug-in hybrid oraz całkowicie elektryczna wersja miejskiego Citigo. Z kolei w 2020 r. Škoda wprowadzi na rynek wersję produkcyjną zeroemisyjnego modelu Vision E. Pojazd zostanie oparty na platformie MEB, przeznaczonej do EV w obrębie grupy Volkswagena.

W ciągu czterech najbliższych lat Škoda zamierza przeznaczyć 2 mld euro na rozwój pojazdów elektrycznych oraz nowych usług związanych z mobilnością w ramach planu „Strategy 2025”. Tym samym będzie to największy program inwestycyjny w historii czeskiego producenta.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych