Siemens będzie produkować wodór z OZE

Siemens będzie produkować wodór z OZE
Silyzer 300. Fot. Siemens

Niemiecki koncern ogłosił kolejny projekt mający na celu produkcję czystego wodoru, który będzie powstawać w procesie elektrolizy z wykorzystaniem wyłącznie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Siemens wykorzysta w tym celu elektrolizer pracujący w technologii PEM, zapewniając, że w warunkach zasilania zmienną generacją z OZE sprawdzi się on lepiej niż elektrolizery alkaliczne.  

Siemens zapowiedział uruchomienie w Wunsiedel w Bawarii, w pobliżu należącej do niemieckiego koncernu fabryki baterii, zasilanego energią elektryczną ze źródeł odnawialnych elektrolizera o mocy 6 MW.

Taka moc urządzenia może nie robić wrażenia, mając na uwadze ogromne potrzeby i nadzieje związane z produkcją zielonego wodoru, jednak przewidziano już drugi etap inwestycji, w którym zdolność do produkcji wodoru wzrośnie dwukrotnie, a zastosowana, skalowalna technologia daje możliwość dalszego zwiększania produkcji H2.

REKLAMA

W projekcie zostanie wykorzystany elektrolizer w technologii PEM (Proton Exhchange Membrane), opracowany przez Siemensa model Silyzer 300.

Według specyfikacji dostępnej na stronie niemieckiej firmy to urządzenie, pracując z możliwą wydajnością około 75 proc., może produkować od 100 do 2000 kg wodoru na godzinę, a na jego uruchomienie potrzeba mniej niż minutę. Żywotność elektrolizera ma sięgać 45 lat.

Niemiecka firma podkreśla, że technologia PEM sprawdza się lepiej w produkcji wodoru z wykorzystaniem zmiennej generacji energii elektrycznej z farm wiatrowych i fotowoltaicznych niż elektrolizery alkaliczne z uwagi na „bardzo dynamiczny sposób funkcjonowania”.

Na elekrolizerze Silyzer 300 bazuje największa uruchomiona dotąd instalacja do produkcji zielonego wodoru w Europie. System o mocy 6 MW powstał w austriackim mieście Linz na początku 2017 roku w ramach pilotażowego projektu H2FUTURE. Inwestycja kosztowała 18 mln euro, z czego 12 mln euro pochodziło z unijnego programu Horyzont 2020.

Budowa instalacji w Wunsiedel ruszy jeszcze w tym roku, a uruchomienie produkcji zielonego wodoru rozpocznie się do końca przyszłego roku. Początkowo elektrolizer ma umożliwiać wytwarzanie około 900 ton wodoru rocznie, a po planowanej rozbudowie zdolność produkcji ma wzrosnąć do 2 tys. ton w skali roku.

Siemens podkreśla w komunikacie na temat nowej inwestycji, że Niemcy zobowiązały się do osiągnięcia do 2050 roku neutralności klimatycznej, co będzie wymagało budowy nie tylko bezemisyjnej elektroenergetyki, ale także dekarbonizacji innych sektorów, które obecnie generują emisje gazów cieplarnianych, takich jak transport.

Produkowany w Wunsiedel wodór będzie transportowany ciężarówkami do odbiorców w Niemczech, ale także w Czechach, a z czasem na miejscu mają powstać publicznie dostępne stacje tankowania wodorem.

REKLAMA

Korzyścią płynącą z tego projektu ma być ponadto zapewnienie dodatkowej elastyczności systemowi elektroenergetycznemu, a powstające przy produkcji wodoru ciepło zostanie zagospodarowane przez lokalnych odbiorców przemysłowych.

To kolejny projekt Siemensa związany z produkcją czystego wodoru. Wcześniej w tym roku niemiecki koncern ogłaszał m.in. rozpoczęcie współpracy z francuską grupą energetyczną Engie, której celem jest sprawdzenie możliwości wykorzystania wodoru w produkcji energii elektrycznej za pomocą turbiny gazowej.  

Sens procesu określanego jak power-to-X-to-power, jako sposobu na zmagazynowanie nadwyżek energii elektrycznej, był dotychczas często kwestionowany z uwagi na relatywnie niską efektywność takiego sposobu magazynowania energii elektrycznej, pomniejszaną najpierw w procesie zamiany energii w wodór, a następnie zamiany wodoru z powrotem w energię elektryczną.

Autorzy projektu Hyflexpower chcą jednak wykazać, że taki sposób gromadzenia energii elektrycznej i oferowania dodatkowej elastyczności systemowi elektroenergetycznemu może być efektywny dzięki wykorzystaniu turbiny gazowej.

Niedawno porozumienie z Siemensem w zakresie rozwoju technologii wodorowych podpisała Polenergia.

Obecnie największy na świecie elektrolizer wytwarzający wodór przy pomocy energii odnawialnej znajduje się w Japonii. Budowa elektrolizera o mocy 10 MW wytwarzającego wodór z udziałem energii pochodzącej z pobliskiej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 20 MW jest efektem projektu prowadzonego pod nazwą Fukushima Hydrogen Energy Research Field (FH2R).

Instalacja powstała w mieście Namie w prefekturze Fukushima, a za jej uruchomieniem stoi konsorcjum firm z udziałem Toshiby, Tohoku Electric Power i rządowej agencji New Energy and Industrial Technology Development Organization (NEDO).

Elektrolizer będzie w stanie wytwarzać w ciągu godziny do 100 kg wodoru, a sam projekt ma być dopiero wstępem do budowy jeszcze większych elektrolizerów wytwarzających zielony wodór, którym mają być zasilane pojazdy – w tym mające obsługiwać olimpiadę w Tokio.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.