Iberdrola kupuje elektrolizer do ogromnego projektu OZE

Iberdrola kupuje elektrolizer do ogromnego projektu OZE
Ignacio Galan, CEO Iberdrola

Iberdrola robi pierwszy krok w celu uruchomienia produkcji tzw. zielonego wodoru, zamawiając elektrolizer od norweskiej firmy NEL. Hiszpanie są jednym z największych inwestorów na globalnym rynku energetyki odnawialnej, a teraz zapowiedzieli, że na kolejne inwestycje w tym obszarze wydadzą aż 75 mld euro.

Hiszpański koncern energetyczny, który jest jednym z największych na świecie inwestorów na globalnym rynku energii odnawialnej z portfelem instalacji OZE o łącznej mocy około 32 GW, szykuje projekt hybrydowej elektrowni, której podstawą ma być elektrownia fotowoltaiczna o mocy 100 MW. Produkowana przez nią energia będzie częściowo magazynowana w litowo-jonowym magazynie energii o pojemności 20 MWh, a także zostanie wykorzystania do produkcji zielonego wodoru za pomocą elektrolizera o mocy 20 MW.

Hiszpanie właśnie zrobili kolejny krok w celu realizacji tego projektu, podpisując umowę na dostawę takiego urządzenia od norweskiej firmy NEL.

REKLAMA

Całkowity koszt projektu realizowanego w Puertollano w Ciudad Real ma wynieść 150 mln euro i ma on osiągnąć status operacyjny już w przyszłym roku. Etap budowy ma wygenerować 700 miejsc pracy.

Zielony wodór zostanie wykorzystany przez producenta nawozów Fertiberia w zlokalizowanej w tym samym mieście fabryce amoniaku. Wykorzystanie wodoru wytwarzanego z zielonej energii ma przełożyć się na ograniczenie emisji CO2 o około 48 tys. ton rocznie.

Kwota przeznaczona na projekt realizowany w Puertollano to tylko ułamek funduszy, których zainwestowanie w zielone technologie właśnie zapowiedział hiszpański koncern energetyczny.

Iberdrola właśnie ogłosiła, że do 2025 roku zainwestuje w sumie 75 mld euro. W tym 51 proc. „organicznych” inwestycji ma przypaść na sektor energetyki odnawialnej, a 40 proc. na modernizację i budowę sieci.

W efekcie za pięć lat zainstalowana moc w OZE hiszpańskiego koncernu ma ulec podwojeniu do poziomu 60 GW, w tym 26 GW ma powstać w farmach wiatrowych na lądzie, 4 GW w wiatrakach na morzu, 16 GW w fotowoltaice, a 14 GW w energetyce wodnej. Te inwestycje Iberdrola chce realizować głównie w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA.

REKLAMA

Hiszpanie sygnalizowali zainteresowanie inwestycjami na polskim rynku energii odnawialnej, podpisując wcześniej w tym roku porozumienie z Eneą na temat wspólnej realizacji inwestycji w morskiej energetyce wiatrowej, jednak z tego porozumienia już się wycofali.

Wcześniej Iberdrola budowała w Polsce farmy wiatrowe na lądzie, jednak wycofała się z naszego kraju, sprzedając swoje projekty PGE i Enerdze.

Plany, które mają Hiszpanie w obszarze zielonego wodoru, to budowa kolejnych elektrolizerów o łącznej mocy 800 MW, które od 2027 roku mają zaopatrywać w zielony wodór fabryki Feriberii w innych lokalizacjach na terenie Hiszpanii.

Ten projekt ma pochłonąć w sumie 1,8 mld euro i dzięki niemu cała produkcja amoniaku w Hiszpanii ma bazować wyłącznie na wodorze pozyskiwanym ze źródeł odnawialnych.

NEL, od którego Iberdrola zamówi swój pierwszy elektrolizer, to jeden z pionierów i liderów w technologiach wodorowych, które rozwija już od 1927 roku.

W ubiegłym miesiącu NEL informował o pozyskaniu zamówienia na dostawę stacji tankowania wodorem dla kontrolowanego przez Zygmunta Solorza koncernu energetycznego ZE PAK.

Urządzenie o nazwie H2Station, które kupi ZE PAK, ma umożliwiać załadowanie do 100 kg wodoru w czasie do 3 godzin. H2Station w wersji przeznaczonej do ładowania samochodów osobowych może ładować do 500 kg wodoru dziennie, a w wersji przeznaczonej do zasilania autobusów i ciężarówek – do 1500 kg. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.