Magazyn energii Orlenu zostanie włączony do rynku mocy

Magazyn energii Orlenu zostanie włączony do rynku mocy
Energa Wytwarzanie

Spółka Energa Wytwarzanie z grupy Orlen zapowiedziała odłączenie swojego bateryjnego magazynu energii od farmy wiatrowej Bystra położonej koło Gdańska. Celem jest przyłączenie go bezpośrednio do sieci dystrybucyjnej i rozpoczęcie pracy w ramach rynku mocy.

Magazyn energii o mocy 6 MW i pojemności 27,3 MWh zostanie podłączony bezpośrednio do sieci dystrybucyjnej 110 kV. Dzięki temu obiekt będzie mógł uczestniczyć w bilansowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE), a nie tylko lokalnego źródła w postaci farmy wiatrowej.

Obiekt położony przy farmie wiatrowej Bystra wykorzystuje baterie litowo-jonowe o dużej mocy wyjściowej, które współpracują z bateriami kwasowo-ołowiowymi o dużej pojemności. Jak zapewnia Energa, zastosowanie tych dwóch technologii umożliwia osiągnięcie wysokiej efektywności w funkcji minimalizacji kosztów.

REKLAMA

Na magazyn składają się też system BESS-DCS umożliwiający sterowanie dwoma rodzajami baterii oraz system przekształcania energii elektrycznej PCS (Power Conversion System) o mocy 6 MW.

Magazyn współpracuje z systemem ochrony sieci (Special Protection Scheme, SPS), zrealizowanym i testowanym w ramach współpracy Energa Wytwarzanie, partnerów z Japonii oraz Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Energa podkreśla, że system SPS w połączeniu z bateryjnym magazynem energii może wspomóc zarządzanie KSE w warunkach wzmożonej pracy źródeł odnawialnych.

Magazyn wejdzie na rynek mocy

Podłączenie magazynu energii do sieci 110 kV umożliwi spółce realizację postanowień kontraktu mocowego, który został zawarty w ramach ubiegłorocznej aukcji głównej rynku mocy. To 7-letni kontrakt dotyczący świadczenia obowiązku mocowego na 3,79 MW.

REKLAMA

Prace nad przyłączeniem BME do sieci 110 kV rozpoczęły się w ubiegłym miesiącu, a ich zakończenie planowane jest do końca pierwszego kwartału 2025 roku. Magazyn zostanie przyłączony do sieci dystrybucyjnej 110 kV za pośrednictwem GPO Bystra.

Jak podkreśla Energa, magazyny energii pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa krajowego systemu elektroenergetycznego i umożliwiają bardziej elastyczne zarządzanie siecią. Mogą też istotnie zminimalizować okresowe wymuszanie przez Operatora Systemu Przesyłowego (OSP) redukcji mocy w źródłach odnawialnych w czasie, gdy mają miejsce nadwyżki produkcji energii elektrycznej z OZE.

Energa zaznacza, że przy technologii elektrochemicznych magazynów energii operacje prowadzone przez OSP mogą być realizowane jedynie w trybie godzinowym (pojedynczych godzin), co jest powiązane z ograniczeniami związanymi z pojemnością bateryjnych magazynów.

W grupie Orlen  około 39 proc. mocy zainstalowanej we wszystkich aktywach wytwórczych energii elektrycznej pochodzi z OZE. Należąca do Orlenu Energa rozwija też kolejne aktywa w tym obszarze. Jeszcze w pierwszym półroczu 2023 roku pracę z pełną mocą mają rozpocząć farmy fotowoltaiczne PV Wielbark (62 MW) oraz PV Gryf (około 25 MW), a w planach jest budowa farmy PV Mitra o mocy 65 MW.

Energa podkreśla, że przyjęty w strategii Orlenu rozwój mocy OZE do poziomu 9 GW będzie wymagał modernizacji i rozbudowy sieci oraz bilansujących, niskoemisyjnych aktywów konwencjonalnych, jak również magazynów energii, zarówno w technologii elektrochemicznej, jak i mechanicznej (elektrowni szczytowo-pompowych), a docelowo także innych technologiach.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.