W poznańskim ruszył nowoczesny system ciepłowniczy zasilany z biogazowni

W poznańskim ruszył nowoczesny system ciepłowniczy zasilany z biogazowni
fot. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

W Rolniczo-Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Przybroda uruchomiony został system ciepłowniczy dla mieszkańców wsi Przybroda. Jest zasilany ekologicznym ciepłem z biogazowni.

Instalacja w Rolniczo-Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Przybroda, prowadzonym przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP), produkuje rocznie tyle ciepła, ile można by uzyskać ze spalenia 800 ton węgla rocznie. Innowacyjna biogazownia ma moc elektryczną 499 kW i moc cieplną 560 kW. Przerabia odchody zwierzęce i inne rodzaje biomasy rolniczej w zieloną energię elektryczną i ciepło, a końcowym produktem jest także materiał nawozowy bardzo dobrej jakości.

Biogazownia zasila system ciepłowniczy obsługujący mieszkańców wsi Przybroda, którego otwarcie odbyło się w zeszłym tygodniu. 

REKLAMA

Nasza biogazownia jest w zasadzie wszystkożerna. Wkładem mogą być bioodpady, właściwie wszystko z rolnictwa i przetwórstwa poza drewnem i jego odpadami. A ciepło, można powiedzieć, jest tu produktem ubocznym, który obecnie dociera do mieszkań 58 rodzin we wsi oraz wszystkich budynków uniwersyteckiego gospodarstwa doświadczalnego – mówi prof. Jacek Dach, kierownik Pracowni Ekoenergetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Nowe technologie dla sektora bioenergii 

REKLAMA

Jak informuje UPP, instalacja w Przybrodzie to niejedyna technologia dla sektora bioenergii opracowywana przez naukowców uniwersytetu. Trwają też prace nad biowodorem, systemem pozyskiwania biometanu z bioodpadów oraz pozyskiwaniem energii z biomasy. 

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu jest liderem nowych technologii dla sektora bioenergii – mamy już w tym obszarze wymierne sukcesy, ale i ogromny potencjał, który będziemy rozwijać – zapewnia prof. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor UPP.

W Polsce jest 140 biogazowni rolniczych, jednak zdaniem Jacka Dacha potencjał naszego kraju, jeśli chodzi o wkład do takich instalacji, jest dużo większy. Według wyliczeń naukowców z UPP w Polsce mogłoby powstać 10–12 tys. podobnych biogazowni, które są w stanie zasilać ekologicznym i tanim ciepłem okolicznych mieszkańców.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.